Novi protesti nekadašnjih policajaca

Na glavni ulaz Zgrade zajedničkih institucija, na kom su jutros od sedam sati stavljene policijske lisice, ušao je pozdravljen aplauzom samo državni ministar za ljudska prava i izbjeglice Mirsad Kebo. Ostali uposlenici dolazili su na posao kroz sporedne ulaze i garažu. Policajci koji su ostali bez posla kažu da od svog zahtjeva da se obavi revizija postupka neće odustati. Predsjednik Udruženja decertificiranih policajaca RS-a Nenad Starčević:

“Ovaj naš protest će prerasti u štrajk glađu ako ne dođe do ispunjenja naših uslova i trajaće do početka revizije decertifikacijskog procesa.”

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Mirsad Kebo danas je generalnom sekretaru i podsekretaru za mirovne operacije UN-a, te predsjedniku Vijeća sigurnosti uputio note u kojima se zahtijeva da se do 20. decembra donese odluka da se decertificiranim policajcima u BiH odobri revizija. Kebo je, kako je rekao, danas izašao da podrži policajce ne kao državni ministar, već kao građanin BiH:

“Ovo je sada pravo Udruženja decertificiranih policajaca, a ja kao građanin isto imam svoja prava. Ja ih mogu koristiti, ja ću ih koristiti i nemam straha. Ne bojim se ni za karijeru i ovo nema nikakve veze s politikom.”

Policajci su danas, kao što su najavili, podnijeli krivične prijave za zloupotrebu položaja i ovlaštenja protiv više bosanskohercegovačkih zvaničnika. Predsjednik federalnog udruženja Ramo Sulić:

“Dva bivša člana tripartitnog Predsjedništva BiH gospodin Sulejman Tihić i gospodin Borislav Paravac su obuhvaćeni krivičnom prijavom, te još uvijek aktuelni članovi Vijeća ministara - predsjedavajući Adnan Terzić, resorni ministar pravde Slobodan Kovač, resorni ministar sigurnosti gospodin Bariša Čolak i gospođa Ljerka Marić, resorna ministrica financija i trezora.”

Ministar pravde BiH Slobodan Kovač, komentarišući ove proteste, kaže da uvijek mora postojati pravo na žalbu, ali smatra da nisu u pravu što se tiče podnošenja krivičnih prijava:

“Nisu u pravu iz razloga što ni Vijeće ministara o tom nije donosilo nikakvu odluku, dakle onu prvostepenu odluku.”

Nekadašnja misija Ujedinjenih naroda u BiH, IPTF, prije četiri godine za oko 600 policajaca donijela je odluku kojom im se doživotno zabranjuje rad u policiji.