Oj Nikolo, ti pametna glavo...

U roku od 55 dana, za cijenu od 55 milijuna kuna, Tesli je rodna kuća pretvorena u muzej, oko nje je izgrađen tematski park. Kuća i crkva uz nju su bile u korovu, a teren oko nje bio je zatrovan minama, podsjetio je
na proslavi gradonačelnik Gospića, Milan Kolić:

"S dužnim štovanjem sjetimo se pokojnog pirotehničara Kreše Poračeka koji je smrtno stradao na razminiranju ovoga terena."

U Memorijalnom centru nakon više od 60 godina obnovljena je i crkva Svetog Petra i Pavla u kojoj je služio Teslin otac, Milutin, pravoslavni svećenik. U ponedjeljak je liturgiju u njoj predvodio mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cijele Italije, Jovan Pavlović.

Značajno je napomenuti da je na liturgiji bio i biskup gospićko–senjski, Mile Bogović. I to bi, da je kojim čudom mogao biti svjedokom, obradovalo Nikolu Tesla, ali bi ga sigurno ražalostio Simo Golić iz Jagodnje Gornje u zadarskom zaleđu:

"Činjenica je da dvije trećine sela nema struju. A tamo ima oko 30 domaćinstava povratnika."

Zaslužio je Tesla i više od spomenika, rekao je u svom govoru na svečanosti u Smiljanu predsjednik Srpskog narodnog vijeća, Milorad Pupovac:

"Zaslužio je da svi u ovoj zemlji imaju struju u svojim domovima, neovisno o svojoj nacionalnosti. To će u skorom i najskorijem vremenu, na način na koji se to čini zadnjih godina, i biti postignuto."

Poslije svečanosti smo zamolili Pupovca da bude precizniji:

"Ukupan broj sela u Hrvatskoj, u povratničkim sredinama je bez električne energije. Od 280 sela, barem jedna četvrtina otpada na Liku."

Ima li naznaka iz vlade da se to konačno riješi?

"Upravo zahvaljujući ovoj obljetnici i našem upozorenju vladi da ne bilo časno slaviti obljetnicu rođenja Nikole Tesle, a imati toliki broj sela bez struje, vlada je odvojila dodatnih 60 milijuna kuna tako da će u ovoj godini dobar dio sela dobiti struju. Preostali će dobiti struju sljedeće godine."

U nekim selima o struji se još govori s nevjericom, pa i pjeva:

"Oj Nikolo, oj Nikolo ti pametna glavo.
Nađe struju, nađe struju ne bi vjerovao.",
zapjevala je u Smiljanu srbijanskom predsjedniku Borisu Tadiću folklorna skupina iz Žegara.

Zašto nema još struje u svim zakutcima stradalih krajeva, pitali smo člana Uprave Hrvatske elektroprivrede, Ivu Čovića:

"Postoje rijetki primjeri gdje je u ratu uništena mreža i gdje je broj stanovnika danas relativno mali, tako da nisu u prioritetu obnove mreže, ali mislim da je taj proces pri kraju."

Nedostatak struje ne bi trebalo biti, ni tehničko, ni političko pitanje. Da ne bude tehničko, pobrinuo se Tesla, a da ne bude i političko, izgleda, opet se pobrinuo Tesla. Na svečanosti u Smiljanu hrvatski državni
vrh je pokazao da vidi problem i da ne bježi od njega.

Predsjednik Stipe Mesić:

"Ima još sela bez struje. Ima još sela koja nisu dobila cestu. To je posao koji se mora učiniti uz dodatni napor i to će biti napravljeno."

Predsjednik Sabora, Vladimir Šeks:

"Nikola Tesla je našao svjetlo, ali treba ga provesti u svaki dom i svaki zaseok u kojem ga još nema."

Premijer Ivo Sanader je napomenuo da Hrvatskoj treba još i plinifikacija i izgradnja vodovodne i cestovne mreže, ali i on kaže:

"Treba što prije uspostaviti normalne uvjete života, a to je prije svega elektrifikacija. Na tome ćemo raditi. To je jedan od prioriteta."

I kad je tako, ostaje na krilima Tesline godišnjice očekivati i da, kao pred zakonom, tako i pred strujom, svi građani budu jednaki, kako to otprilike poručuju pjevači iz Žegara:

"Što si Srbin, što si Srbin to ništa ne mijenja.
Pamtit ćete, pamtit ćete svjetska pokoljenja."

Upitali smo pjevačicu iz žegarske skupine, Svjetlanu Spaić - Hoće li poslije ove obljetnice biti bolji život za Teslin rod u Teslinoj domovini?

"Kada sam došla, jednom vašom kolegi sam rekla da ne znam, ali kako vrijeme odmiče, mislim da ima nade. Mislim da će biti bolje. Iskreno se nadam."