Političke kupovine prerastaju u krizu

Desetak razvikanih i nekoliko puta više diskretno obavljenih kupovina vijećnika u općinama, gradovima i županijama, znak su puzajuće krize demokratskih institucija, upozorila je predsjednica Hrvatske narodne stranke Vesna Pusić:

„Ti slučajevi su krajnje opasni, stvaraju cinizam kod građana, stvaraju osjećaj da izbori ne znače ništa i da, prema tome, ne samo da na izbore ne treba izlaziti, nego da je možda i legitimno za one koji sudjeluju u lokalnim izborima i na vlasti da se prodaju za funkcije u drugim mjestima ili za novac u ovom slučaju.“

U Sisku je petnaest godina na vlasti bio HDZ, posljednjih godina pojačan pravašima. Koalicija stranaka predvođena socijaldemokratima pred šest mjeseci pobijedila je na lokalnim izborima i formirala vlast, ali zahvaljujući kupovini dvojice socijaldemokratskih vijećnika, na vlast se vratila koalicija HDZ-ovaca i pravaša. Koji je bio njihov motiv, objašnjava za Radio Slobodna Evropa dojučerašnji socijaldemokratski gradonačelnik Siska Davorko Vidović:

„Motiv leži u činjenici da je jedna umrežena struktura 15 godina neprikosnoveno vladala svim materijalnim dobrima u gradu Sisku, obavila u vrijeme rata privatizaciju i pretvorbu, disponirala svim gradskim prostorima i disponirala sudbinama ljudi. Promjena vlasti njima ni u kom slučaju nije odgovarala. Ta je promjena značila gubitak kontrole nad svim tim dobrima i s druge strane otvaranje mogućnosti da se sve nezakonitosti otkriju, sve zakulisne radnje, svi mutni poslovi i tako dalje.“

Jedan prebjeg je vjerojatno bio ucijenjen mogućim protuzakonitim postupanjem članova svoje obitelji, pretpostavlja Vidović, a drugi je imao svoju cijenu:

„Otpremnina za njega i za ženu u Željezari trebala je biti nekih 150 tisuća kuna, iako oni nisu imali pravo na otpremninu jer se radilo o mlađim ljudima, a otpremnine su bile predviđene za radnike starije od 50 godina. Drugo, osigurati da se otkupi stan po povlaštenoj cijeni od 67 tisuća kuna. I treće, trebalo je osigurati kredit za kupovinu tog stana od tih 67 tisuća kuna.“

Pravna savjetnica u nevladinoj udruzi GONG Vanja Škorić kaže da kupovina mandata jest pljuska biračima i nemoralna, ali da nije protuzakonita. Gotovo da nema mehanizama kako istražiti takve slučajeve, a postojeće se ne koristi::

„Da li je netko pokrenuo istragu vezano za kupovanje mandata, a to je prije svega kazneno djelo mita? Da li je ta istraga pokazala neke rezultate? Ako jeste, koji su zaključci? Jesu li ti ljudi oslobođeni optužbi ili je pokrenut kazneni progon, odnosno podignuta optužnica? Da l ije netko odgovarao za to? Znači, to su pitanja koja su ključna u ovoj priči. Dok se ona ne počnu rješavati, naravno da će biti kupovine, preprodaje, nuđenja i ostalog sa mandatima i naravno da će birači i dalje dobivati pljuske.“

U Hrvatskoj posljednjih godina nema slučajeva kupovine parlamentarnih zastupnika. Zašto?

„Sabor je pod puno većom paskom javnosti. Drugo, saborski zastupnici, neki od njih, definitivno jako dobro trguju i bez same prodaje mandata. Dakle, i kod donošenja proračuna i kod donošenja nekih drugih odluka, rade se kompromisi i glasovi se na neki način kupuju, da li novcem, da li uslugama. To je, dakle dugoročno, puno profitabilnije nego prodati jednokratno svoj mandat.“

Neki kao lijek za kupovinu vijećnika u lokalnim vlastima predlažu nove izbore, drugi navijaju za izmjenu izbornog zakona. Kako god bilo, Vesna Pusić upozorava da su podjednako nemoralni i oni koji prodaju mandat, i oni koji ga kupuju:

„Da nema kupaca mandata na tržištu, ne bi bilo ni prodavača.“