Vlada Bugarske odobrila je nacrt sporazuma sa Sjevernom Makedonijom za izgradnju i eksploataciju prekograničnog željezničkog tunela "Deve Bair", te će biti formirana Zajednička komisija i o tekstu sporazuma će se razgovarati sa makedonskom stranom, saopštila je press služba Vijeća ministara.
Kako je prenela bugarska agencija BTA, cilj je da se postave jasne obaveze i rokovi za izgradnju železničke veze između Bugarske i Severne Makedonije.
"Ministarstvo saobraćaja i veza, kao ugovorna strana, predlaže da obje strane preduzmu realne aktivnosti na realizaciji objekta željezničkog tunela, koji je željeznička veza između dvije susjedne države", navodi se u saopštenju.
Dodaju da je izgradnja strateškog transportnog koridora VIII "preduslov za komercijalnu i industrijsku razmjenu, kako na bilateralnoj osnovi između Bugarske i Republike Sjeverne Makedonije, tako i za zemlje regiona".
Bugarsko Ministarstvo saobraćaja i komunikacija je u decembru zatražilo da se u međuvladinom sporazumu utvrde jasne obaveze i rokovi za izgradnju željezničke veze između Bugarske i Sjeverne Makedonije.
Za treći dio pruge prema Bugarskoj, makedonska i bugarska strana održale su do sada dva sastanka, jedan u Briselu 16. oktobra kada su se dogovorili da se održava redovan dijalog na visokom nivou i da se formira zajednička radna grupa za Koridor 8.
Drugi sastanak održan je u Sofiji 31. oktobra, nakon čega je makedonska strana saopštila da su prihvaćeni njeni argumenti: da projekat bude zajednički, da se ne gradi tunel koji ne vodi nikuda, da Bugarska završi svoj dio pruge i da se revidira cijena samog projekta.
Ministar Aleksandar Nikoloski je u pozivu za planirani treći sastanak u Skoplju rekao da bugarska strana treba da skupi hrabrosti da zatvori ovo pitanje.
"Naši argumenti su jasni i stoje – mora se izvršiti revizija cijene, jer je nemoguće da 560 miliona eura košta izgradnja pruge sa elektrifikacijom. Mora postojati zajednički projekat potencijalnog tunela koji treba da poveže dvije zemlje i da završe svoj dio posla, odnosno spoje se na granicu", rekao je Nikoloski u Skupštini 29. novembra.
Prvi dio pruge za Bugarsku, od Kumanova do Beljakovca, u dužini od 31 kilometar, već je završen i biće pušten u upotrebu u januaru. Na drugom dijelu, od Kumanova do Krive alanke, izgrađeno je 27,3 odsto, a rok je 2026. godine.