Zaključci koje je rano ujutro 25. decembra usvojila Narodna skupština RS predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku Bosne i Hercegovine i kao takvi su antidejtonski, te direktno podrivaju autoritet institucija, vladavine prava na državnom nivou i put BiH ka euroatlantskim integracijama.
Ovo je navedeno u zajedničkom saopćenju ambasada Sjedinjenih Država, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacije EU u BiH i specijalnog predstavnika EU u BiH.
U saopćenju se, između ostalog, navodi da svi zakoni i zaključci koje donose niži organi – uključujući parlamentarna tijela oba entiteta – moraju biti u skladu s Ustavom i nijedan entitet nema ovlaštenje da ospori postojanje institucija ili zakona BiH.
"U trenutku kada formalno otvaranje pregovora za pristupanje EU nikada nije bilo bliže, povratak političkim blokadama imao bi negativne posljedice za sve građane BiH, od kojih većina podržava pristupanje EU", navodi se u zajedničkom saopćenju objavljenom 25. decembra.
I Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska Italija i Njemačka zajedno sa Delegacijom Eu u BiH, pružaju podršku suverenitetu, nezavisnosti, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru BiH.
Podršku su pružile i visokom predstavniku koji je, u skladu sa svojim ovlaštenjima prema Daytonskom mirovnom sporazumu konačni tumač civilnih aspekata Daytonskog mirovnog sporazuma.
NATO je saopštio da dijeli zabrinutost povodom zaključaka skupštine RS:
"NATO u potpunosti podržava suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet BiH, kao i autoritet visokog predstavnika prema Dejtonskom mirovnom sporazumu", naveo je na mreži X Boris Ruge, pomoćnik generalnog sekretara alijanse za politička pitanja i bezbednosnu politiku.
Skupština RS usvojila je rano 25. decembra zaključak kojim se od Milorada Dodika, proruskog predsjednika tog bosanskoercegovačkog entiteta, traži da se ne odaziva na poziv Suda Bosne i Hercegovine, sve dok ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
Pročitajte i ovo: Skupština RS traži od Dodika da se ne pojavljuje pred Sudom BiH dok ne bude zdravstveno sposobanRadi se o jednom od 12 zaključaka koje je Skupština RS usvojila nakon razmatranja "Informacije o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma" na posebnoj sjednici.
Među usvojenim zaključcima je i onaj kojim se traži da imenovani predstavnici RS u institucijama Bosne i Hercegovine obustave dalje odlučivanje, sve dok Sud BiH i državno Tužilaštvo ne obustave “politički montirani proces” protiv Dodika i Lukića.
No, blokade neće biti "ako se odlučuje o pitanjima kojima se vrši prenos nadležnosti sa nivoa Republike Srpske na nivo BiH".
Od predstavnika RS na nivou BiH se traži i da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija, dok se ne uspostave uslovi da se taj proces odvija "u skladu sa postulatima demokratije i vladavine prava".
Poslanička većina je osudila i "miješanje" Tužilaštva BiH u rad Skupštine RS, navodeći da odluke entitetskog parlamenta može razmatrati samo Ustavni sud RS.
Tužilaštvo je pred početak posebne sjednice zatražilo informaciju na osnovu Zakona o krivičnom postupku BiH i dostupnih podataka koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući "Dogovor za činjenje krivičnog djela", "Pripremanje krivičnog djela" i "Napad na ustavni poredak".