Ambasadori zemalja članica Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) saopštili su da vlasti u Bosni i Hercegovini trebaju osigurati da se lokalni izbori u BiH održe uz povećan nivo transparentnosti i integriteta.
PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.
"Građani moraju biti sigurni da mogu imati povjerenja u izborne sisteme, dosljednu primjenu proceduralnih mjera zaštite i tajnost glasanja", navodi se u izjavi PIC-a, 18. oktobra.
Ističe se i da bh. vlasti nisu uspjele uskladiti Izborni zakon sa međunarodnim standardima u pogledu transparentnosti i integriteta izbornih procesa.
"Ured za demokratske institucije i ljudska prava OSCE-a, GRECO i Venecijanska komisija Vijeća Evrope su više puta dali jasne preporuke za ove izmjene", dodaje se.
U prvom od 14 prioriteta iz mišljenja Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu definisano je da bh. vlasti moraju osigurati slobodne i poštene izbore u skladu s preporukama Venecijanske komisije i posmatračke misije OSCE-a.
Prvi prioritet se odnosi na to da je neophodno osigurati transparentnost finansiranja političkih stranaka i održati lokalne izbore u Mostaru. Iz ove liste je ispunjen jedino dio koji se odnosi na održavanje izbora u Mostaru.
Pročitajte i ovo: Na prvim izborima poslije 12 godina bez promjena u MostaruPIC pozvao i na saradnju političara sa Centralnom izbornom komisijom
PIC je 18. oktobra pozvao političke predstavnike u Bosni i Hercegovini i da sarađuju sa Centralnom izbornom komisijom BiH (CIK), za koju smatra da ima ključnu ulogu.
Upozorio je i da se "ne poduzimaju nikakve radnje koje bi mogle narušiti integritet i nepristrasnost CIK-a i njenih članova, a koje bi narušile status koji ima u skladu sa zakonom ili ometale sposobnost ove institucije da ispunjava svoje zakonske obaveze".
Predsjednik Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine Suad Arnautović uputio je početkom oktobra pismo predstavnicima Francuske, Njemačke, Italije i Velike Britanije u kojem je upozorio "na kontinuirane napade na CIK". Arnautović je pismo uputio i OHR-u, Delegaciji EU-a, te Misiji OSCE-a.
"Posljednjih godina počeli su žestoki pritisci, zastrašivanja, napadi i prijetnje vladajućih struktura smjenom i stavljanjem pod političku kontrolu CIK-a BiH, dok pokušaji urušavanja i nezakonitog oduzimanje nadležnosti ovoj instituciji ne prestaju", navedeno je u pismu.
Dodaje se i da je CIK dejtonska kategorija ustanovljena stalnim Izbornim zakonom 2001. godine, kao nezavisna i nepristrasna institucija čije ovlasti proizilaze iz ovlasti Parlamentarne skupštine Biosne i Hercegovine.