Očekujući kontranapad ukrajinskih snaga na bojnom polju, francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je na unapređenje mirovnih pregovora u vezi sa sukobom u Ukrajini, na osnovu uslova koje je postavio Kijev.
Obraćajući se na sigurnosnoj konferenciji GLOBSEC-a u Bratislavi 31. maja, Macron je naglasio važnost očuvanja teritorijalnog integriteta Ukrajine bez pravljenja ikakvih kompromisa i naglasio da Kijev trenutno ima prednost na bojnom polju.
"Ovo je veoma važan trenutak", rekao je francuski predsjednik o očekivanim vojnim potezima Kijeva.
"Šta god da se desi, verujem da će oni [Ukrajinci] uspeti", rekao je on.
Međutim, Macron je upozorio na predviđanje da će vojna ofanziva dovesti do značajnog napretka u diplomatskim pregovorima s Moskvom o okončanju rata.
Kontraofanziva "neće stvoriti de facto prihvatanje Rusa da pregovaraju", rekao je Macron.
Uprkos tome što je izrazio oprez u diplomatskim razgovorima s Kremljom, Macron je rekao da se razvija "nova energija" za angažovanje u diplomatiji iz zemalja globalnog juga i da bi to moglo dovesti do "konačnog" mirovnog procesa koji nije "primirje" u narednim mjesecima.
"Ako prihvatimo prekid vatre ili zamrznuti sukob [u Ukrajini], vrijeme će biti na strani Rusije", rekao je Macron.
Komentari dolaze nakon što je The Wall Street Journal objavio da Ukrajina i njeni saveznici planiraju samit globalnih lidera koji bi isključio Rusiju i imao za cilj prikupiti podršku Kijevu za okončanje rata.
Pročitajte i ovo: Ukrajinci navode da u ruskom napadu na Kijev ima mrtvih, među njima dijeteU izvještaju, koji se poziva na visoke ukrajinske zvaničnike i evropske diplomate, navodi se da su planovi za samit u preliminarnim fazama i da je Makron lobirao da se uključe i zemlje koje su stale na stranu Rusije ili su odbile da zauzmu stav o ratu, kao što su Kina, Indija, Brazil i Saudijska Arabija.
Odgovarajući na pitanje iz publike dok je bio na bini na konferenciji GLOBSEC, Macron je rekao da Evropa mora "pružiti jasne i opipljive sigurnosne garancije" Ukrajini i napredak bi mogao biti postignut na predstojećem samitu NATO-a u Vilniusu u junu, iako je upozorio da to ne znači da će se na sastanak postići konsenzus.
"Mislim da će se ova debata dogoditi u Vilniusu i o tome ćemo razgovarati sa [njemačkim] kancelarom [Olafom] Scholzom sljedeće sedmice, ali i sa drugima", rekao je Macron.
"Ali potreban nam je put ka članstvu Ukrajine u [NATO]", rekao je on.