Poljski predsednik odobrio formiranje kontroverzne komisije o ruskim uticajima

Andžej Duda

Predsednik Poljske Andžej Duda saopštio je u ponedeljak da uprkos oštrim protestima pravnika, nevladinih organizacija, Advokatske komore, predstavnika biznisa i opozicije potpisuje Zakon o komisiji za ispitivanje ruskih uticaja na bezbednost zemlje od 2007, u vreme kada je osam godina na vlasti bila sadašnja opozicija.

Zbog oštrih zamerki da vladajuća stranka Pravo i Pravda formira ovu komisiju, sa ovlašćenjima tužilaštva i delimično sudova, kako bi pred jesenje parlamentarne izbore eliminiše glavne političke protivnike, Duda je odlučio da zatraži i mišljenje Ustavnog suda. Međutim, komisija može da počne da radi.

Pročitajte i ovo: Novi poljski zakon o ruskom uticaju i 'lov na vještice' u izbornoj godini

Duda je rekao da Poljska ima dobra iskustva s raznim istražnim komisijama koje rade javno, zato što se suđenja nekada održavaju iza zatvorenih vrata.

"Javno mnjenje treba samo da stvori sud o tome kako deluju izabrani predstavnici na odgovornim državnim funkcijama. U političkim pitanjima je bitno da se objasni i pokaže", kazao je Duda.

"Nije tajna", kako je kazao Duda, "da su Rusija i ruske vlasti godinama pokušavale da utiču na politiku drugih zemalja, da ih učine zavisnim, da ugovore poslove povoljne za Moskvu".

još vesti o poljskoj i rusiji

Poljska će dobijene raketne bacače HIMARS postaviti kod ruske graniceOdluka Poljske da preimenuje Kalinjingrad za Rusiju 'neprijateljski čin'Poljska pozvala ruskog ambasadora na razgovor

Glavna zamerka

Poljski predsednik odbacio je glavnu zamerku da komisija čijih devet članova može da odluči o isključenju iz javnog života i javnih funkcija bilo koga, od političara, preko medija, do nevladinih organizacija, ako deluje pod ruskim uticajem, koji je takođe vrlo maglovito definisan u tom zakonu.

Predviđeno je da bilo ko zbog tog uticaja može da bude isključen na 10 godina iz javnog života i svih funkcija gde se troši javni novac bez pravo žalba. Duda je primjedbu na to odbio time da svako može da tuži zbog takve odluke sudu.

"Mislim da je to dovoljna garancija. Ali vidim mnoštvo zamerki i koristim svoje pravo i upućujem zakon na procenu Ustavom sudu", kazao je poljski predsednik.

Lider vladajućih konzervativaca Jaroslav Kačinjski pravdao je sve time da će Rusija pokušati da utiče na redovne parlamentarne izbore u jesen ove godine, a opozicija će tvrditi da su izbori pokradeni i pokušati da smeni vlast na ulici.

'Leks Tusk'

Poslanici konzervativaca nisu krili da zakon koji je odmah nazvan "Leks Tusk" ima za cilj pre svega da ukloni iz javnog života bivšeg premijera, sada lidera opozicije Donalda Tuska i bivšeg premijera Valdemara Pavlaka, nekadašnjeg lidera demohrišćana, zbog navodno nepovoljnog ugovora Poljske sa ruskim Gaspromom o isporukama gasa.

Donald Tusk

"Došao sam da vidim lica onih koji su po ko zna koji put pogazili Ustav i temeljne principe demokratije iz straha od ljudi, straha od odgovornosti za poraz na izborima. Najbolji odgovor na to je da ljudi izadju na protestni marš 4. juna. Da cela Poljska vidi da Poljaci ne pristaju na likvidiranje poljske demokratije", kazao je Donald Tusk.

On se tokom glasanja u parlamentu 26. maja, dočekan aplauzom opozicije, pojavio na balkonu za publiku.

Predsednik Duda kazao je 29. maja da je zatražio da se takva komisija formira i za celu Evropsku uniju, a poljske vlasti inače optužuju pre svega nemačke političare i bivšu kancelarku Angelu Merkel da su učinili Evropu zavisnom od Rusije zbog svojih poslovnih interesa.