Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Andrej Zarević, novinar Radija Slobodna Evropa.
Ovog jutra za vas smo izabrali:
Važno za danas
- Predsednik turske izborne komisije na osnovu privremenih rezultata glasanja proglasio je Redžepa Tajipa Erdoana pobednikom drugog kruga predsedničkih izbora koji će produžiti njegovu 20-godišnju vladavinu do 2028. godine.
- Države Kvinte i EU saopštile su da očekuju od Vlade Kosova da ne preduzima nikakve nove mere "za nasilni ulazak u opštinske zgrade" na severu Kosova. Generalni Sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je posle sastanka s visokim izaslanikom EU za spoljnu politiku Žozepom Boreljom, da Priština mora deeskalirati i da ne preduzima destabilizujuće korake. Izvestiteljka Evropskog parlamenta za Kosovo, Viola fon Kramon rekla je da "nije legitiman" ulazak albanskih gradonačelnika u opštine sa srpskom većinom.
- U Opštini Zvečan na severu Kosova pojačane su snage KFOR-a. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u nedelju da se plaši većih sukoba na Kosovu. On je rekao da je dobio vesti od evropskih zvaničnika da brinu zbog mogućih događaja, "jer Srbi će svakako da protestuju i da traže svoje uzurpirane zgrade nazad".
- Nekoliko stotina građana okupilo se u nedelju u centralnoj sarajevskoj ulici Maršala Tita tražeći veću bezbednost na ulicama nakon što je dve noći ranije u saobraćajnoj nesreći poginula 25-godišnja lekarka Azra Spahić.
Balkan na RSE
Pogledajte kakva je bila atmosfera na skupu predsednika Srbije Aleksandra Vučića u petak u Beogradu, a kako je dan kasnije prošao četvrti protest "Srbija protiv nasilja" na poziv dela opozicije.
Vučić je na skupu naprednjaka pozvao opoziciju na dijalog, što je naišlo na sumnje predstavnika opozicionih stranaka. Predsednik Srbije je takođe najavio da će podneti ostavku na mesto lidera vladajuće Srpske napredne stranke, nakon čega je dan posle za novog lidera naprednjaka izabran ministar odbrane Miloš Vučević.
Srpska policija uhapsila je 26. maja pripadnika Interventne policijske jedinice u Beogradu, Igora Avramovića (28), koji se sumnjiči za ubistvo svog sugrađanina Ervina Ćelahmetovića (35) 20. maja u Priboju. S druge strane, predstavnici bošnjačke zajednice i aktivisti izrazili su zabrinutost zbog niza incidenata u ovom gradu na tromeđi Srbije sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom, a u kojem preko 20 odsto populacije čine Bošnjaci.
Nemački parlamentarac Josip Juratović rekao je da će se žaliti na odluku zadarskog suda zbog odbijanje njegove tužbe protiv desničarskog Hrvatskog tjednika zbog uvrede. Taj medij objavio je 2017. godine da je Juratović "neskriveni mrzitelj hrvatskog naroda" koji "veliča Tita" i koji je "likovao nad osuđujućim presudama" generalu Slobodanu Praljku i drugima.
U novom Mostu Radija Slobodna Evropa tema je bila da li može Republika Srpska da vrati dug od pola milijarde evra koji dospeva na naplatu ove godine. Sagovornici Omera Karabega, dvojica ekonomista iz Banjaluke, Damir Miljević i Zoran Pavlović, razmatrali su i da li bi Kina mogla da kupi obveznice Republike Srpske kako je to najavio Milorad Dodik i može li Republika Srpska da ima ekonomske koristi od Dodikovog prošlonedeljnog putovanja u Rusiju gde ga je primio ruski predsednik Vladimir Putin.
Privrednici i zanatlije iz gradova u Bosni i Hercegovini, koje najviše posećuju turisti, kažu da imaju više posla otkako je Svetska zdravstvena organizacija proglasila kraj pandemije Covid-19 početkom maja ove godine.
Pogledajte i novo izdanje magazina TV Liberty u kojem se govori o tome koliko je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviji, tri decenije nakon osnivanja, promenio ratne narative i doprineo pomirenju.
RSE intervju
Bivša visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove Ketrin Ešton pozvala je Kosovo i Srbiju da sednu za pregovarački sto i pronađu odgovore na svoja neslaganja. Ona je rekla da njihova budućnost zavisi od odnosa koje uspostavljaju sa EU i odnosa zemalja regiona. Ešton je takođe rekla da je u vreme ruske aneksije Krima, EU reagovala adekvatno uvodeći sankcije, dodajući da je Brisel i ranije imao svest o uticaju Rusije na Zapadnom Balkanu, što je sada postalo očigledno.
Rat u Ukrajini
Pošto se ruskoj invaziji na Ukrajinu ne nazire kraj, neke od najčvršćih pristalica Ukrajine kažu da najveći oružani sukob u Evropi od Drugog svetskog sukob neće rešiti ništa drugo osim punog članstva Kijeva u NATO-u. Međutim, toj ideji se mnogi protive, pa se kao moguće rešenje spominje takozvani "model bodljikavog praseta" ili "izraelski model" – da se Ukrajini povećaju isporuke oružja u doglednoj budućnosti uz nuđenje neke vrste ograničenih bezbednosnih garancija, a da se sa stola ukloni mogućnosti kratkoročnog članstva u NATO-u.
Dok se na Zapadu razmatraju mogućnosti za okončanje ruske agresije, rat u Ukrajini nastavlja da besni. Rusija je u nedelju ujutro izvela dosad najveći napad dronovima na Kijev, rekli su ukrajinski zvaničnici. Ukrajinske vazdušne snage saopštile su da su oborile 52 od ukupno 54 lansirane bespilotne letelice kamikaze. Samo je u Kijevu oboreno više od 40 dronova, rekli su zvaničnici. Gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko rekao je da je muškarac poginuo kada je olupina drona pala u blizini benzinske pumpe, dok je jedna žena je povređena.
S druge strane, Rusija je u nedelju saopštila da su ruski sistemi protivvazdušne odbrane uništili nekoliko dronova dok su se približavali rafineriji nafte Ilski u Krasnodarskoj oblasti, koja se nalazi blizu Crnog mora. Dan ranije Moskva je saopštila da je Ukrajina napala naftovod unutar ruske teritorije.
Posle novih žestokih uvreda Jevgenija Prigožina na račun ruskog vojnog rukovodstva, šef ruske plaćeničke grupe Vagner izjavio je da je uveren da su visoki zvaničnici Kremlja zabranili ruskim državnim medijima da izveštavaju o njemu. On je upozorio da će takav obmanjujući pristup dovesti do reakcije ruskog naroda u roku od nekoliko meseci. Prigožin redovno napada i vređa visoke zvaničnike ruske vojske iako po novim zakonima slede oštre kazne za "diskreditaciju oružanih snaga".
Svet
Poljski parlament je tesnom većinom usvojio kontroverzni zakon koji je predložila desničarska vladajuća stranka o osnivanju komisije za istraživanje ruskog političkog uticaja u zemlji. Dok stručnjaci navode da je zakon neustavan, opozicija tvrdi da je posredi politički lov na veštice koji bi mogao da joj naudi uoči parlamentarnih izbora ove jeseni, pišu svetski mediji.
Tražimo odgovore
U rubrici ZAŠTO, koju možete pronaći i na Facebook stranici, saznajte koliko je za Rusiju važan izvoz dijamanata.
Šta ima?
U potcastu poslušajte šta se dešava sa sudskim slučajem Dženana Memića, o Međunarodnom danu plavih šlemova, ali i šta se desilo na današnji dan pre 70 godina.
Šta ima još…
- Održana 'komemoracija žrtvama Blajburga i hrvatskog križnog puta'
- Biden i McCarthy postigli dogovor o povećanju limita javnog duga SAD
- Prvi komercijalni let kineskog putničkog aviona C919
- Zlatna palma francuskom filmu 'Anatomija pada'
Toliko za danas, pišite nam i podelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav do sutra ujutro,
Andrej Zarević
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!