Blinken u Turskoj najavio 100 miliona dolara pomoći

Državni sekretar SAD Entoni Blinken

Državni sekretar Sjedinjenih Američkih Država Entoni Blinken (Antony) doputovao je u Tursku gde je najavio još 100 miliona dolara pomoći žrtvama zemljotresa.

Američki diplomata sleteo je u vojnu bazu Indžirlik i potom sa šefom turske diplomatije Mevlutom Čavušogluom helikopterom obišao pogođenu provinciju Hataj.

"Kada se vidi obim štete, jasno je da će biti potreban veliki napor da se to obnovi. Mi smo posvećeni da podržimo taj napor", rekao je Blinken.

U zemljotresu od 7,8 stepeni Rihtera koji je 6. februara pogodio Tursku i Siriju stradalo je više od 45.000 ljudi i više od milion ostalo bez krova nad glavom.

Posle zemljotresa, Sjedinjene Američke Države su poslale tim za potragu i spasavanje u Tursku, medicinske zalihe, građevinske mašine i humanitarnu pomoć vrednu 85 miliona dolara koja je delom namenjena i Siriji.

Entoni Blinken bi 20. februara u Ankari trebalo da se susretne sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom.

Kako je prenela agencija Rojters (Reuters), na dnevnom redu biće i kandidature Švedske i Finske za članstvo u NATO savezu koje Turska odbija da ratifikuje.

Ankara je nedavno nagovestila da će odobriti samo prijem Finske. Uslov Turske za Švedsku je da joj isporuči, kako navodi Ankara, pripadnike terorističkih grupa za koje Turska tvrdi da su u toj skandinavskoj zemlji.

Posledice zamljotresa u gradu Kahramanmaraš u Turskoj

Prva poseta Entonija Blinkena Turskoj dolazi dve godine nakon što je preuzeo dužnost američkog državnog sekretara.

Rojters prenosi da se odnos Ankare i Vašingtona pogoršao 2019. kada je Turska nabavila ruske raketne odbrambene sisteme.

Ankara traži F-16

Švedska i Finska prošle godine su podnele zahtev za pridruživanje Severnoatlantskoj alijansi po invaziji Rusije na Ukrajinu ali članica NATO saveza Turska to za sada sprečava.

Ankara želi da Helsinki i Stokholm zauzmu oštriju poziciju protiv Kurdistanske radničke partije (PKK), koju Turska i Evropska unija smatraju terorističkom grupom, i druge grupe koju krivi za pokušaj državnog udara u Turskoj 2016.

Američki F-16 u Avganistanu. Fotoarhiv: avgust 2017.

Sa kandidaturama za članstvo povezana je želja Turske da kupi američke borbene avione F-16. Kongres SAD usprotivio se prodaji, osim ako Ankara ne da zeleno svetlo za pridruživanje nordijskih zemalja NATO savezu.

Turska ta dva pitanja ne smatra povezanim. Njeni zvaničnici su u januaru izrazili nadu da nabavka F-16 neće zavisiti od članstva Švedske i Finske u Severnoatlantskoj alijansi.