Rusija pokušava iscrpiti ukrajinsku protuzračnu odbranu, kaže dužnosnik Pentagona

Radnik prolazi pored oštećene opreme u visokonaponskoj trafostanici operatera Ukrenerho nakon raketnog napada u središnjoj Ukrajini 10. novembra 2022.

Ruski porast raketnih napada u Ukrajini djelomično je osmišljen da iscrpi kijevske zalihe protuzračne odbrane i konačno postigne dominaciju nebom iznad zemlje, rekao je u subotu visoki dužnosnik Pentagona.

Rusija je protekle sedmice gađala gradove diljem Ukrajine raketnim napadima, u jednom od najtežih valova napada otkako je Moskva započela svoju invaziju prije gotovo devet mjeseci.

Pročitajte i ovo: Žestoke borbe na istoku Ukrajine dok Rusija nastavlja da cilja civilnu infrastrukturu

Ukrajina kaže da su udari onesposobili gotovo polovicu ukrajinskog energetskog sistema, stvarajući potencijalnu humanitarnu katastrofu kako zima dolazi.

Colin Kahl, glavni politički savjetnik Pentagona, upozorio je da se Moskva također nada iscrpiti ukrajinsku protuzračnu odbranu koja je do sada sprječavala rusku vojsku da uspostavi dominaciju nebom iznad Ukrajine.

"Oni stvarno pokušavaju nadvladati i iscrpiti ukrajinske sisteme protuzračne obrane", rekao je Kahl novinarima tokom putovanja po Bliskom Istoku.

"Znamo što je ruska teorija pobjede i predani smo tome da osiguramo da to neće uspjeti osiguravajući da Ukrajinci dobiju ono što im je potrebno kako bi svoju protuzračnu odbranu održali održivom."

Nakon ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, zapadni vojni stručnjaci uvelike su očekivali da će ruska vojska pokušati odmah uništiti ukrajinske zračne snage i protuzračnu odbranu.

To je ključni element moderne vojne strategije, koji omogućuje bolju potporu kopnenim snagama koje napreduju, piše Reuters.

Umjesto toga, ukrajinske trupe s raketama zemlja-zrak i drugim sistemima protuzračne odbrane mogle su zaprijetiti ruskim avionima, a nebo iznad Ukrajine i dan-danas ostaje sporno.

Pročitajte i ovo: Biden traži 37 milijardi dolara hitne pomoći Ukrajini

"Mislim da je jedna od stvari koja je vjerovatno najviše iznenadila Ruse koliko je ukrajinska protuzračna odbrana bila otporna od početka ovog sukoba", rekao je Kahl.

"Velikim dijelom to je zbog domišljatosti i pameti samih Ukrajinaca u održavanju održivosti svojih sistema protuzračne obrane. Ali također i zato što su Sjedinjene Države i drugi saveznici i partneri pružili ogromnu količinu potpore", rekao je.

Prošle sedmice, američki ministar obrane Lloyd Austin usredotočio se na opskrbu Ukrajine protuzračnom odbranom na virtualnom sastanku kojem je bio domaćin iz Pentagona.

Ukrajinski saveznici pružaju sve, od naslijeđenih sistema iz sovjetske ere do modernijih, zapadnih.

Za Sjedinjene Države to uključuje nove protuzračne odbrambene sisteme NASAMS, za koje Pentagon kaže da su do sada imali stopostonu stopu uspješnosti u presretanju ruskih projektila u Ukrajini.

Sjedinjene Države su Ukrajini dostavile više od 1.400 protuzračnih sustava Stinger zajedno s protutopničkim radarima i radarima za zračni nadzor.

Pročitajte i ovo: Dronovi rata u Ukrajini