Čečenski izvori tvrde da su poboljšani uslovi za pritvorene Čečene u Hrvatskoj

Policajka na graničnom prijelazu Bregana između Hrvatske i Slovenije skenira pasoš, juni 2021.

Prema navodima Skupštine Čečena Europe, koje prenosi portal Radija Slobodna Europa (RSE) na ruskom jeziku Kavkaz Realii, nakon pritužbi o kršenju njihovih prava, predstavnici hrvatskog tužiteljstva posjetili su ilegalne migrante Čečene, njih oko 50, koji se u Hrvatskoj nalaze u detenciji.

Nakon toga "situacija se tamo vratila u normalu, citira taj portal izvor iz Skupštine Čečena Europe.

Prema riječima predstavnika Skupštine Čečena Europe, Ise Dadueva, niz hrvatskih odvjetnika odbio je braniti Čečene, jer ih se sumnjiči za umiješanost u ekstremizam, navodi isti izvor.

Nekoliko hrvatskih odvjetnika koji su ranije radili na sličnim slučajevima kazalo je za RSE da nisu dobili takve ponude.

Portal Kavkaz.Realii objavio je 7. studenog izjavu Dadueva kako se u detenciji u Hrvatskoj nalazi oko 50 Čečena koji su preko balkanske rute stigli kao iregularni migranti u Hrvatsku, da im se ne dopušta kontakt s obitelji i odvjetnicima, da policija koristi i silu, i da se na njih radi pritisak da se odreknu zahtjeva za traženjem azila.

Hrvatska policija nije odgovorila na upite RSE da komentira ove informacije.

Pročitajte i ovo: Hrvatska policija ne komentira vijest o 50 Čečena u deportacijskom kampu

Portal prenosi izjavu predstavnika Skupštine Čečena Europe kako su u kontaktu nekoliko pritvorenika. Rekli su da su ih 8. studenoga posjetili predstavnici tužiteljstva, kojima su dali pritužbe.

Nakon posjeta tužiteljstva promijenio se stav i uvjeti pritvora, navodi isti izvor.

RSE je uputio je Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske (tužiteljstvu) upit u vezi ove informacije, ali nije stigao odgovor.

Policiji se obratio i zagrebački Centar za mirovne studije, ali ni oni nisu dobili nikakav odgovor, navodi portal Kavkaz Realii.

Nezavisni mehanizam nadzora postupanja policijskih službenika u području nezakonitih migracija i međunarodne zaštite kazao je kako će o ovom slučaju raspravljati na sastanku Mehanizma, zakazanom za petak.

Portak Kavkaz.Realii ranije je naveo kako su od početka rata u Ukrajini sve učestaliji slučajevi odbijanja ili deportacije Čečena iz europskih država, gdje se posebno naglašava diskriminacija na etničkoj i vjerskoj osnovi od strane rumunjske službe za migracije.

Grupa aktivista za ljudska prava iz Rusije, Ukrajine, postsovjetskih i europskih zemalja uputila je apel Interpolu s pozivom da odustane od politike koja promiče politički motivirani progon građana Rusije i drugih zemalja, navodi isti izvor.