Izaslanik SAD kaže da nema roka Srbiji i Kosovu za evropski plan

Ambasador SAD Kristofer Hil i predstavnik SAD Gabrijel Eskobar u razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, Beograd, 20.10.2022

Gabrijel Eskobar (Gabriel Escobar), specijalni izaslanik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za Zapadni Balkan, izjavio je da nije postavljen rok po pitanju evropskog predloga za normalizaciju odnosa Srbije i Kosova.

On je 21. oktobra za Radio-televiziju Srbije (RTS) rekao da SAD podržavaju francusko-nemački predlog.

“Nije mi poznato da on zahteva hitno rešenje u roku od nekoliko nedelja. Ali svakako zahteva veoma brz napredak u dijalogu”, naveo je Eskobar.

On je dodao da evropski predlog treba razmotriti jer će, kako je ocenio, pomoći da se veoma brzo ostvari napredak u dijalogu.

“Taj predlog i dalje je u kontekstu dijaloga koji vodi Evropska unija. Nije na nama da postavljamo rokove. Koliko mi je poznato, nisu ih postavili ni Evropljani", zaključio je Eskobar.

Pre mesec dana u javnosti se pojavila informacija da su Francuska i Nemačka liderima u Prištini i Beogradu predstavile dokument za rešenje spora između Kosova koje je 2008. proglasilo nezavisnost i Srbije koja ga ne priznaje. Taj predlog nije objavljen i ne zna se šta tačno sadrži.

Eskobar je 20. oktobra u Beogradu razgovarao sa najvišim zvaničnicima Srbije. Predsedništvo Srbije saopšštilo je da su teme bile proces normalizacije odnosa sa Prištinom, mogućnosti za nastavak dijaloga i pronalaženje održivih rešenja. Eskobar je u Beograd stigao iz Prištine gde je razgovarao sa tamošnjim zvaničnicima.

Vučić: “Ahtisari minus plan”

Komentarišući nemačko-francusko rešenje za Kosovo, predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 21. oktobra u Leskovcu da liči na nekadašnji predlog međunarodnog predstavnika Martija Ahtisarija.

“U jednom delu taj predlog je i – Ahtisari minus”, rekao je Vučić.

U martu ove godine Vučić je rekao da se pred Beogradom uskoro može naći ultimatum međunarodne zajednice "Ahtisari plus, plus" – ponuda koja bi podrazumevala da Srbija prizna Kosovo, da bi dobila poseban status za kosovske Srbe i članstvo u Evropskoj uniji.

Marti Ahtisari, nekadašnji međunarodni medijator između Beograda i Prištine, pre 15 godina predložio je takozvanu nadziranu nezavisnost, uspostavljanje institucije međunarodnog civilnog predstavnika i međunarodno vojno prisustvo, formiranje šest novih srpskih opština na Kosovu sa proširenim nadležnostima i četrdeset pet zaštitnih zona oko najznačajnijih objekata Srpske pravoslavne crkve. Taj predlog Beograd nije prihvatio i odbačen je u Savetu Bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Krajem 2007. diplomata Volfgang Išinger, predstavnik Evropske unije u posredničkoj trojki Kontakt grupe, predložio je da Srbija treba da se saglasi sa prijemom Kosova u Ujedinjene nacije, te da ne mora direktno da ga prizna. Ni ovaj plan nije prihvaćen.

Povodom najnovijeg evropskod “non-pejper” dokumenta ponuđenog Beogradu, Išinger je 19. septembra ocenio da se radi o predlogu po principu "dve Nemačke".

„Zapadna i Istočna Nemačka nikada se nisu priznavale ali su obe bile ravnopravne članice međunarodne zajednice”, napisao je Išinger na Tviteru.

Kosovska skupština donela je 17. februara 2008. godine Deklaraciju o nezavisnosti kojom je Kosovo jednostrano proglasilo odvajanje od Srbije. Potom je, pre 11 godina, počeo dijalog Beograda i Prištine u Briselu uz posredstvo Evropske unije.