Švedska obalska straža otkrila je četvrto curenje plina iz plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru ranije ove sedmice, rekao je zvaničnik obalske straže 29. septembra.
Tri curenja, dva u danskoj i jedno u švedskoj zoni, otkrivena su ranije ove sedmice u dva velika ruska podvodna cjevovoda dizajnirana za transport prirodnog plina u Njemačku.
NATO i Evropska unija saopštili su da je curenje uzrokovano "sabotažom" i obećali su da će poduzeti snažne mjere za zaštitu kritične evropske infrastrukture.
"Postoje dva curenja na švedskoj strani i dva na danskoj strani", rekao je zvaničnik obalske straže medijima.
NATO je izrazio "duboku zabrinutost" zbog štete koju su pretrpjeli plinovodi Sjeverni tok u Baltičkom moru, nazivajući incidente "namjernim, bezobzirnim i neodgovornim činovima sabotaže".
"Sve trenutno dostupne informacije pokazuju da je ovo rezultat namjernih, bezobzirnih i neodgovornih činova sabotaže," rekao je Savez u izjavi od 29. septembra.
"Ova curenja uzrokuju rizike za brodarstvo i znatnu štetu za okoliš. Podržavamo istrage koje su u toku radi utvrđivanja podrijetla štete”, navodi se.
Kremlj je 29. septembra rekao da se čini da je curenje informacija rezultat "terorizma" kojeg sponzorira država.
Nord Stream A.G., operater plinovoda, rekao je Reutersu 29. septembra da će curenje plina iz Sjevernog toka 1 vjerovatno biti zaustavljeno 3. oktobra.
Vijeće sigurnosti UN-a sastaće se 30. septembra kako bi raspravljalo o incidentu.
Niti jedan cjevovod nije bio u upotrebi u vrijeme sumnjivih eksplozija, ali su bili napunjeni plinom koji izbacuje u Baltičko more od loma 26. septembra.
Seizmolozi iz Švedske i Danske rekli su da su zabilježili snažne eksplozije na tom području, što je navelo švedsku policiju da pokrene istragu o mogućoj sabotaži.
Četvrto curenje bilo je na plinovodu Sjeverni tok 2, u neposrednoj blizini veće rupe pronađene na obližnjem Sjevernom toku 1, rekao je zvaničnik.
Incident je uzrokovao skok cijena prirodnog plina u Evropi.
Ipak, u četvrtak 29. septembra cijene na evropskim tržištima su pale zvog povećane aktivnosti vjetroelektrana i dostave tečnog prirodnog gasa (LNG).
CNN je, citirajući dva zapadna obavještajna zvaničnika i još jedan izvor upoznat s tim, izvijestio 29. septembra da su evropski sigurnosni dužnosnici uočili potporne brodove ruske mornarice početkom prošle sedmice u blizini mjesta curenja u vrijeme za koje se vjeruje da su počele neregularnosti na gasovodima.
Danski dužnosnici, međutim, primijetili su da nije neuobičajeno da se ruski brodovi nalaze u tom području. Rusija je oštro odbacila sugestije da stoji iza ta dva incidenta, a Kremlj ih je nazvao "apsurdnim i glupim".
Pročitajte i ovo: Misterija curenja gasa u ruskim gasovodima