Lavrov tvrdi da Rusija nije izazvala globalnu nestašicu hrane

Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije, na konferenciji za medije u Kairu, 24. jul 2022.

Sergej Lavrov, ruski šef diplomatije, odbacio je tvrdnje da je Rusija izazvala globalnu prehrambenu krizu, preneo je 24. jula BBC.

"Zapad iskrivljuje istinu o uticaju sankcija na globalnu bezbednost hrane", rekao je Lavrov tokom službene posete Egiptu u govoru pred ambasadorima Arapske lige u Kairu.

Lavrov je na afričkoj turneju u Egiptu, Etiopiji i Ugandi u cilju dobijanja diplomatske podrške za Rusiju.

Britanski javni servis BBC podseća da je veći deo arapskog sveta i Afrike teško pogođen nestašicom žitarica izazvanom ruskom invazijom na Ukrajinu.

Po proceni Afričke razvojne banke, Ukrajina i Rusija snabdevaju više od 40 odsto tamošnjih zemalja pšenicom.

Rusija i Ukrajina potpisale su u petak 22. jula u Istanbulu odvojene sporazume sa Turskom i Ujedinjenim nacijama kojima se otvara put za izvoz ukrajinskih žitarica i poljoprivrednog đubriva.

Taj dokument omogućiće Ukrajini da izveze 22 miliona tona žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda koji su zbog rata zaglavljeni u crnomorskim lukama.
Ukrajinska i ruska vojna delegacija prethodno su postigle privremeni sporazum o planu UN-a koji bi omogućio Rusiji da izvozi svoje žito i đubriva.

Antonio Gutereš (Guterres) izjavio je da će to otvoriti put za značajan obim komercijalnog izvoza hrane iz tri ključne ukrajinske luke u Crnom moru, Odese, Černomorska i Južnog.

"To će pomoći stabilizaciji globalnih cena hrane, pogotovu za zemlje u razvoju, koje su već bile na rekordnom nivou čak i pre rata", dodao je Gutereš.

UN su procenile da rat u Ukrajini ugrožava zalihe hrane za mnoge zemlje u razvoju i da bi mogao da pogorša stanje gladi za do 181 milion ljudi.

Ukrajina je jedan od najvećih svjetskih izvoznika pšenice, kukuruza i suncokretovog ulja ali ruska invazija na tu zemlju i pomorska blokada njenih luka zaustavili su isporuke. Deo žitarica se transportuje kroz Evropu železnicom, drumom i rekom.