Zaraćene strane u Jemenu nisu uspele da uvedu prvi let kao deo primirja

Ljudi stoje u salonu za odlaske na aerodromu Sana (24. april 2022)

Zaraćene strane u Jemenu u nedelju nisu uspele da obave prvi komercijalni let u poslednjih šest godina iz prestonice koju drže pobunjenici, što je nanelo udarac ionako krhkom primirju u teškom sukobu u zemlji.

Let za Aman u Jordanu bio je planiran kao deo 60-dnevnog sporazuma o primirju uz posredovanje Ujedinjenih nacija (UN). Sporazum su međunarodno priznata vlada i pobunjenici Huti sklopili ranije ovog meseca.

Primirje, koje je stupilo na snagu 2. aprila, prvo je nacionalno primirje u Jemenu u poslednjih šest godina. Došlo je usred usklađenih međunarodnih i regionalnih napora da se pronađe rešenje za sukob koji je razorio najsiromašniju zemlju arapskog sveta i gurnuo je na ivicu gladi.

Brutalni građanski rat u Jemenu izbio je 2014. godine, kada su Huti, koje podržava Iran, zauzeli glavni grad Sanu i naterali vladu da ode u egzil.

Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom ušla je u rat početkom 2015. kako bi pokušala da vrati vladu na vlast.

Konflikt je poslednjih godina postao regionalni proksi rat koji je ubio više od 150.000 ljudi, uključujući preko 14.500 civila. To je takođe stvorilo jednu od najgorih humanitarnih kriza u svetu.

Kao deo primirja, dve strane su se složile da obavljaju dva komercijalna leta nedeljno za i iz Sane za Jordan i Egipat.

Pročitajte i ovo: Počelo dvomjesečno primirje u Jemenu

Sana je blokirana od strane koalicije koju predvodi Saudijska Arabija.

Međutim, obe strane nisu uspele da izvrše prvi let, više od tri nedelje od kada je primirje stupilo na snagu.

Međusobno su se optuživale za neuspeh. Huti su optužili koaliciju predvođenu Saudijskom Arabijom da nije izdala potrebne dozvole za let, ne dajući više detalja.

Moamar al-Irijani, ministar informisanja međunarodno priznate vlade, rekao je da se Huti nisu pridržavali sporazuma jer su želeli da se desetine putnika ukrcaju koristeći pasoše koje su izdali pobunjenici. On je rekao da je vlada dozvolila putovanje za 104 putnika na letu Sana-Aman, ali su Huti insistirali na dodavanju još 60 putnika „sa nepouzdanim pasošima“.

Međunarodno priznata vlada objavila je u martu 2017. da ne priznaje dokumente koje su izdali pobunjenici. Portparol Huta nije odgovorio na zahtev za komentar.

Hans Grundberg, specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Jemen, pozvao je obe strane da „konstruktivno rade“ sa UN na rešavanju izazova koji su odložili let.

„Primirje ima za cilj da koristi civilima, uključujući smanjenje nasilja, stavljanje goriva na raspolaganje i poboljšanje njihove slobode kretanja u, iz i unutar svoje zemlje“, naveo je on na Tviteru.

Kancelarija izaslanika UN-a saopštila je da je Grundberg započeo posredničke napore kako bi rešio razlike između dve strane u procedurama leta kada je u četvrtak došlo do neslaganja.

Pročitajte i ovo: Predsjednik Jemena se povukao i prenio ovlasti u pokušaju da se okonča rat

Uz letove, primirje je takođe uključivalo dozvoljavanje 18 plovila da prevoze gorivo u luku Hodeida, koju kontrolišu Huti, u periodu od dva meseca.

Međunarodno priznata vlada je do sada dozvolila osam brodova sa gorivom da uđu u Hodediju, saopštila je kancelarija izaslanika UN.

Strane takođe tek treba da se sastanu oko ponovnog otvaranja puteva oko Taiza i drugih provincija kao deo primirja.

Vlada je optužila Hute da odlažu sastanak jer nisu poslali imena svoje delegacije za razgovore u kancelariju izaslanika UN. Vlada je saopštila imena svoje delegacije 7. aprila, navodi kancelarija izaslanika UN.

Primirje je rezultiralo jenjavanjem kopnenih i vazdušnih borbi, a pobunjenici su zaustavili svoje prekogranične napade na Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, još jedan stub anti-Huti koalicije.

Obe strane, međutim, prijavljuju skoro svakodnevna kršenja primirja, posebno oko centralnog grada Mariba koji drži vlada, a koji Huti pokušavaju da zauzmu više od godinu dana. Huti su u međuvremenu oslobodili 14 stranih zatočenika. To su bili britanski državljanin, njegova supruga i sin, kao i sedam Indijaca i po jedan pritvorenik iz Indonezije, Filipina, Mjanmara i Etiopije, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Omana.

Pročitajte i ovo: Šef UN-a: Svijet se suočava sa ‘uraganom humanitarnih kriza’

Ministarstvo je u saopštenju navelo da su pritvorenici prebačeni u subotu vojnim letom Omana u glavni grad Omana, Muskat, pre nego što su krenuli u svoje matične zemlje. Oman ima bliske veze sa Hutima i godinama je igrao posredničku ulogu u jemenskom ratu.

Izvor: AP