Izraelska policija uhapsila je u nedelju 17. aprila devet osoba na svetom mestu u Jerusalimu na kome se nalazi džamija Al Aksa, dva dana posle velikog sukoba sa Palestincima.
Džamija Al Aksa smatra se trećim najsvetijim mestom za muslimane, posle Meke i Medine, a njen naziv znači "najdalja džamija".
Kako prenosi agencija Rojters, izraelska policija za nerede suočila se sa vatrometom koji su bacali Palestinci na ulice jerusalimskog Starog grada u nedelju, dok je poseta Jevreja spornom svetom mestu izazvala tenzije tokom svetog muslimanskog meseca Ramazana.
Devet osoba je uhapšeno, saopštila je izraelska policija.
Nasilje u džamiji Al Aksa, koje je izbilo u petak 15. aprila, izazvalo je strah od ponovnog klizanja u dublji sukob oko tog mesta, pošto se Ramazan poklapa sa jevrejskim praznikom Pashom.
Nedeljni sukobi bili su manje nasilni, ali je izraelska policija saopštila da je nekoliko putnika u dva autobusa lakše povređeno kada su Palestinci koji su bacali kamenje razbili prozore na vozilima.
Palestinci su rekli da im je izraelska policija privremeno ograničila pristup kompleksu - koji je takođe ostatak drevnih jevrejskih hramova - nakon molitve u zoru kako bi omogućio zakazanu posetu Jevrejima koji su obišli to mesto peške pod stražom.
Takvim posetiocima je zabranjeno da se mole ili prilaze Al Aksi - trećoj najsvetijoj džamiji u islamu, ali Palestinci to smatraju provokacijom.
Stari grad se nalazi u istočnom Jerusalimu, koji je Izrael zauzeo u ratu 1967. i koji Palestinci žele da postanu glavni grad buduće države.
Kako prenosi Asošijeted Pres, cilj policijske akcije bio je bio da se omogući rutinska poseta Jevreja tom mestu koje je sveto i za njih, jer su se tamo nekada nalazili drevni jevrejski hramovi i oni ga zovu “Brdo hrama”, a muslimani “Uzvišeno utočište”.
Ove godine sveti muslimanski mesec posta Ramazan poklapa se sa Uskrsom i jevrejskom Pashom i desetine hiljada posetilaca došlo je u Jerusalim, gde je ukinuta većina restrikcija uvedena zbog pandemije korona virusa.
Palestinci su morali da se sklone sa esplanade ispred džamije Al-Aksa, trećoj po značaju u islamu, ali ih je desetine ostalo u bogomolji, uzvikujući: "Bog je najveći".
Policija je rekla da su Palestinci i ovog puta sakupili kamenice i postavili barijere u očekivanju nasija, ali da nastoji da omogući slobodu veroispovesti i za Jevreje i za muslimane.
U petak pred zoru, na svetilištu su izbili sukobi, a policija je rekla da su Palestinci bacali kamenice u pravcu Zida plača u podnožju Brda hrama, gde se okupljaju jevrejski vernici.
Ranjeno je više od 150 Palestinaca i tri policajaca, u uhapšeno oko 400 sumnjivih osoba.
Brdo hrama nalazi se u Starom gradu u Jerusalimu gde su mesta sveta za Jevreje, hrišćane i muslimane.
Izrael je osvojio istočni Jerusalim, uključujući Stari grad, u ratu 1967. godine i kasnije ga anektirao.
Izraelski lideri tvrde da će ujedinjeni Jerusalim ostati večna prestonica Izraela, a Palestinci žele da to bude glavni grad njihove buduće nezavisne države koja će obuhvatiti Zapadnu obalu i pojas Gaze.
Oni se već dugo plaše da Izrael planira da preuzme kontrolu nad svetilištem u Jerusalimu ili da ga podeli dok izraelske vlasti tvrde da su posvećene statusu kvo, na osnovu koga Jevreji mogu da posećuju to sveto mesto ali ne i da se tamo mole i to samo nekoliko sati nedeljno.
Međutim, godinama velike grupe nacionalista i jevrejskih vernika redovno dolaze na svetilište u pratnji policije, što Palestinci smatraju provokacijom.
Izvor: Beta, AP