Ministarka Mihajlović: Energetska situacija u Srbiji se stabilizuje

Zorana Mihajlović na sednici Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom (20. decembar 2021)

Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Srbije, Zorana Mihajlović, izjavila je 20. decembra da se energetska situacija u Srbiji stabilizuje, kao i da su kapaciteti proizvodnje energije u termoelektranama povećani, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.

Mihajlović je to rekla na sednici Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima, na kojoj su predstavljeni najnoviji podaci o stanju elektroenergetskog sistema u Srbiji.

Sednica je održana osam dana nakon što je elektroenergetski sistem doživeo kolaps, zbog zastoja u radu Termoelektrane “Nikola Tesla” (TENT) kod Obrenovca.

Pročitajte i ovo: Problemi sa strujom u više mesta u Srbiji zbog snega i vetra

Na sednici je saopšteno da su kapaciteti proizvodnje energije u Termoelektrani „Nikola Tesla“ povećani i u sistemu je svih osam blokova. Takođe, u TE „Kostolac“ svi blokovi funkcionišu bez prekida.

“Stanje u prenosnom sistemu funkcioniše bez problema, sa tekućim održavanjem. Situacija u distributivnom sistemu je normalizovana”, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

Ministarstvo je navelo i da za sada nema većih kvarova u radu „Beogradskih elektrana“ i toplana u Srbiji, te da je obezbeđena i dovoljna količina energenata za nesmetano funkcionisanje daljinskog grejanja do kraja zimske sezone.

Na sednici je predstavljen i izveštaj o dosadašnjem radu operativnog tima za utvrđivanje činjeničkog stanja u vezi sa rezervama i kvalitetom uglja u Javnom preduzeću Elektroprivreda Srbije (EPS), saopštilo je ministarstvo.

Razgovaralo se i o potrebnim dodatnim količinama energenata i planovima za period do kraja godine i do kraja zimske sezone i planovima za snabdevanjem tržišta mazutom.

Na sastanku su, osim predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike i predstavnika kabineta predsednice Vlade, učestvovali i predstavnici Agencije za energetiku Republike Srbije, Javnog preduzeća „Srbijagas”, „Elektroprivrede Srbije”, AD „Elektromreža Srbije”, „Elektrodistribucije“, „Naftne industrije Srbije” a. d, Poslovnog udruženja „Toplane Srbije”, Javno-komunalnog preduzeća „Beogradske elektrane“, Grada Beograda, članovi Saveta AERS-a i Direkcije za robne rezerve.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 19. decembra posetio Termoelektranu Kostolac i tom prilikom je kazao da je gotovo nemoguće da energetski sektor opet iznenade veliki kvarovi i procenio da će zima proći bez velikih problema, te da građani Srbije neće gotovo ništa osetiti zbog energetske krize.

Pročitajte i ovo: Vučić u Termoelektrani Kostolac: Zima će proći bez problema u snabdevanju strujom

Više od 136.000 ljudi i preko 2.200 trafo-stanica je 12. decembra ostalo bez struje, nakon što je ispalo šest blokova TENT-a od njih osam. Prema rečima državnih zvaničnika, u peći TENT-a, najveće elektrane u Srbiji, u noći između 11. i 12. decembra ubačen je ugalj lošeg kvaliteta, kao i da je u njemu bilo i blata.

EPS je saopštio da su velike snežne padavine, vetar i prvenstveno izuzetno mokar sneg koji se ledio napravili probleme u dopremi uglja.

TENT-om upravlja Elektroprivreda Srbije (EPS), najvažnije javno preduzeće u energetskom up-ravljanju u državi.

Iako se stanje polako normalizuje, Srbija je prinuđena da uvozi „enormne“ količine struje.

Pročitajte i ovo: Šta se dogodilo energetskom sistemu u Srbiji?

Predsednik Srbije je na sednici Vlade 14. decembra poručio da odgovorni za energetski kolaps moraju da snose posledice. Obraćajući se čelniku EPS-a Miloradu Grčiću, rekao je da se nada da su se dobro razumeli kada je reč o ličnoj i svakoj drugoj odgovornosti.

Grčić je, nakon toga, doneo odluku o smeni četiri direktora odgovornih za proizvodnju uglja i električne energije. On sam još uvek nije ponudio svoju ostavku. Vučić je 17. decembra u intervjuu za televiziju Pink poručio da se može smatrati da je direktor EPS-a već podneo ostavku.