Protiv Aleksandra Zolaka, direktora Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine (BiH), formiran je predmet u Okružnom javnom tužilaštvu (OJT) u Banjaluci u ponedjeljak, 18. oktobra, saopšteno je iz Tužilaštva.
U saopštenju se dodaje da je predmet nakon formiranja "predat postupajućem tužiocu na dalji rad".
Formiranje predmeta uslijedilo je po krivičnoj prijavi Vlade bosanskohercegovačkog entiteta Republike Srpske (RS) od 15. oktobra protiv Aleksandra Zolaka, zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja.
U prijavi se navodi da je Zolak od 24. septembra koristio svaku priliku, uključujući medijski nastup na teritoriji RS i BiH “kako bi iznosio netačne, dvosmislene i neprovjerene informacije kao i informacije koje su suprotne utvrđenom činjeničnom stanju utvrđenom od strane stručnih institucija, a u vezi upotrebe kiseonika u bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama u RS, u smislu da se umjesto kiseonika koji ima medicinska svojstva za liječenje pacijenata koristi industrijski kiseonik".
U prijavi se ističe da je Zolak iznosio neistine, iako je Vlada RS odmah nakon pojavljivanja u javnosti pomenutih dezinformacija angažovala referentnu laboratoriju iz Srbije koja je izvršila uzorkovanje kiseonika koji se koristi u Unverzitetsko-kliničkom centru RS i prijedorskoj bolnici.
“Rezultati analize i ispitivanja jasno pokazali da se u obje zdravstvene ustanove koristi kiseonik koji ispunjava sve propisane uslove za liječenje pacijenata i čak da ima veći procenat medicinskih karakteristika i svojstava od onih koji su standard u farmakologiji i medicine”, saopšteno je iz Vlade RS.
Aleksandar Zolak saopštio je 12. oktobra, da se već 17 dana "namjerno ne nabavlja" medicinski kiseonik u RS u dovoljnim količinama za liječenje pacijenata.
Kazao je da je to "najbitniji" od brojnih pritisaka koji imaju za cilj da Agencija za lijekove i medicinska sredstva da "bilo kakvu vrstu saglasnosti kojom bi se 'ozakonilo' korištenje tehničkog/industrijskog gasa u liječenju pacijenata u Republici Srpskoj".
Zdravstvene ustanove u RS saopštile su kako na raspolaganju imaju vrlo male zalihe kiseonika za liječenje pacijenata, nakon što je 28. septembra glavnom dobavljaču kiseonika, firmi TGT Tehnogas iz Laktaša, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH zabranila proizvodnju i promet kiseonika.
Iz Agencije je tada navedeno da firma “TGT Tehnogas” nije registrovana za prodaju medicinskog kiseonika – lijeka, niti za proizvodnju medicinskog kiseonika.
Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković podnio je 27. septembra krivičnu prijavu protiv Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, jednog od entiteta u BiH, i Alena Šeranića, ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Tužilaštva RS.