Saslušan Đukanovićev savjetnik zbog poziva na okupljanje prilikom ustoličenja Joanikija na Cetinju

Bivši direktor Uprave policije i aktuelni savjetnik za bezbjednost predsjednika Crne Gore, Veselin Veljović, 16. avgust 2021. u Podgorici

Bivši direktor Uprave policije i aktuelni savjetnik za bezbjednost predsjednika Crne Gore, Veselin Veljović, saslušan je 16. avgusta u Višem državnom tužilaštvu, povodom poziva građanima da se masovno okupe na Cetinju, a policajcima da odbiju “svako neustavno i nezakonito naređenje” prilikom ustoličenja Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog.

Veljović je izjavio medijima da je rekao tužiocu da njegov autorski tekst objavljen u Pobjedi nema nikakve veze za DPS-om ili drugim političkim subjektom, a hitno saslušanje ocijenio kao “političko trućanje” i nepoznavanje činjenica koje su u tekstu.

“Radi se o mom ličnom stavu na koji imam pravo kao i svaki građanin. Saopštio sam činjenice koje svako može da tumači kako hoće. Vjerujem da je bilo mnogo drugih prilika kada je trebalo pozvati i premijera i njegove političke saradnike da daju iskaze kada su njegovi politički saborci iz Skupštine pozivali na otkopavanje oružja, formiranje paravojnih i drugih jedinica, kada su po gradovima Crne Gore orgijali, kršili propise, i narušavali bezbjednost građana”, kazao je Veljović i dodao da će početkom septembra biti na Cetinju.

Iako Srpska pravoslavna crkva (SPC) nije zvanično potvrdila da će se ceremonija ustoličenja Joanikija za mitropolita crnogorsko-primorskog obaviti 4. septembra u Cetinjskom manastiru, sama najava izazvala je buru reakcija u Crnoj Gori.

Pročitajte i ovo: Najava ustoličenja Joanikija na Cetinju podigla tenzije u Crnoj Gori

Veselin Veljović, aktuelni savjetnik predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića i bivši direktor Uprave policije, pozvao je u autorskom tekstu objavljenom 15. avgusta u Pobjedi građane da se okupe na Cetinju povodom najave ustoličenja vladike Joanikija za mitropolita SPC.

Policiji je poručio da je “sveta dužnost i obaveza svakog pripadnika sektora bezbjednosti da štiti i čuva civilizacijske vrijednosti svoje države, i da odbije svako neustavno i nezakonito naređenje u funkciji interesa i ciljeva trenutnih ostrašćenih pojedinaca, koji mogu zloupotrijebiti institucije i svoje pozicije”.

Veljović je nakon saslušanja kazao i da će nastaviti da slobodno iznosi svoje stavove, a da je njegov odnos prema pripadnicima službe dobronamjeran, odgovoran i profesionalan.

“Svi moji stavovi su stavovi slobodnog građanina”, rekao je Veljović.

Saslušanju Veljovića je prethodio poziv Vršioca dužnosti Vrhovnog državnog tužioca Dražena Burića, koji je zatražio od tužilaštva da preispita da li u postupanju Veljovića ima krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti.

Veljovićevi stavovi su izazvali burne reakcije zvaničnika i partija nove vladajuće koalicije Demokratskog fronta, Demokrata i građanskog pokreta URA.

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Sergej Sekulović je izjavio da je u Veljovićevom saopštenju “moguće postoje elementi bića više krivičnih djela”, dok je premijer Zdravko Krivokapić rekao da je to pozivanje na podrivanje Ustavnog poretka, i pozvao Tužilaštvo da reaguje.

Jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević koji je predsjednik Odbora za odbranu i bezbjednost Skupštine Crne Gore pozvao je premijera Krivokapica da hitno “sazove sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, na kojoj bi zatražili od (Milivoja) Katnića da odmah uhapsi Veljovića zbog poziva na rušenje ustavnog poretka i najave građanskih sukoba”.

Veljović je do izbora nove Vlade bio direktor Uprave policije Crne Gore.

U Vladi Crne Gore koja je izabrana 4. decembra prošle godine, većina ministara bliska je Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC), na čiji je predlog Zdravko Krivokapić izabran za premijera.

Nju su izglasali pobjednici avgustovskih izbora, prosrpski Demokratski front, Demokrate i Građanski pokret URA, dok je Demokratska partija socijalista (DPS) nakon trideset godina vlasti prešla u opoziciju. Lideru DPS Milu Đukanoviću mandat predsjednika države traje do 2023.