Šef hrvatske diplomatije osudio prijetnje hrvatskoj zajednici u Crnoj Gori

Gordan Grlić Radman

Ministar vanjskih i evropskih poslova u Vladi Hrvatske Gordan Grlić Radman pružio je podršku Hrvatskoj građanskoj inicijativi (HGI) u Crnoj Gori, nakon pretnji koje su upućene predsedniku HGI Adrijanu Vuksanoviću.

U komentarima na prosrpskom portalu In4s, koji je prenio reakcije Hrvatske građanske inicijative (HGI) povodom “Oluje” u prijetnjama upućenim Adrijanu Vuksanoviću, između ostalog piše da je „trebalo sve Hrvate iz tadašnje Jugoslavije pobiti i proćerati“, kao i to da će Vuksanović platiti među prvima.

Vuksanović je prijetnje prijavio nadležnim organima.

Grlić Radman je, kako je saopšteno iz HGI, iskazao punu podršku Vuksanoviću i Hrvatskoj građanskoj inicijativi.

“Ministar Grlić Radman rekao je Vuksanoviću da Republika Hrvatska čvrsto stoji uz hrvatski narod i da će uraditi sve da se Hrvati u Crnoj Gori osjećaju sigurnim i da slobodno ispoljavaju svoja uvjerenja”, navedeno je u saopštenju HGI.


On je istakao da se nada da će oni koji su uputili prijetnje biti pronađeni i sankcionisani.

"Zaštita nacionalnih manjina je okosnica bilateralnih odnosa te ih moramo štititi", podvukao je ministar Grlić Radman.

Kako se navodi u saopštenju HGI, Vuksanović je informirao ministra o svim dešavanjima u crnogorskom društvu i o teškoćama s kojima se suočava hrvatska zajednica.

On je rekao da je netrpeljivost narasla prema Hrvatima ususret obilježavanju Vojno-redarstvene akcija Oluja, a u čemu su, kako se navodi, doprinijeli i predstavnici vlasti koji su jednostranim i populističkim interpretacijama tog događaja dodatno pomogli u kreiranju ovakve atmosfere.

Dodatno zabrinjava i izostanak reakcije zvaničnika Crne Gore i osude prijetećih poruka upućenih predstavnicima Hrvata.

Iz Hrvatske građanske inicijative je 4. avgusta poručeno da se "Oluja" više nikada neće ponoviti "jer više neće nikome pasti na pamet da osvaja hrvatske teritorije, da četiri godine vrši progon stanovništva, da bezdušno bombardira gradove diljem Republike Hrvatske, i njen glavni grad".

Pročitajte i ovo: Na obilježavanju 'Oluje' bez predstavnika Ministarstva odbrane Crne Gore

Opoziciona Demokratska partija socijalista najoštrije je osudila, kako su naveli” gnusne prijetnje i govor mržnje upućen predsjedniku HGI Adrijanu Vuksanoviću.

Kako je saopštio Miloš Nikolić, portparol i poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore "zastrašuju načini na koje se danas u Crnoj Gori želi ućutkati svaki vid javne riječi koji ne korespondira sa kleronacionalističkom vizijom društva, kakvu zagovara znatan dio aktuelne vlasti”.

Hrvatska vojska i policija su pokrenule akciju "Oluja" 4. avgusta 1995. godine, u vrijeme rata u bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ), protiv snaga samoproglašene "Republike Srpske Krajine".

Prema hrvatskim izvorima je oko 130.000 Srba napustilo je Hrvatsku u organizovanim konvojima, a prema srpskim izvorima je oko 200.000 prognano ili pobjeglo u Bosnu i Hercegovinu ili Srbiju.

Vaš browser nepodržava HTML5

Izbeglički put 'Oluje': I danas osećam tugu kada negde krenem