Kriminalna grupa poznata pod nazivom DarkSide nalazi se iza cyber napada koji je paralizovao najveći američki naftovod, potvrdili su iz Federalnog biroa za istrage (FBI).
U kratkoj izjavi na Twitteru FBI navodi kako sarađuju sa Colonial Pipeline i drugim vladinim agencijama na istrazi cyber napada koji je uznemirio američku vladu i izazvao zabrinutost zbog potencijalnih poremećaja u opskrbi gorivom na istoku SAD-a.
DarkSide je optužena za učešće rekla je na konferenciji u Bijeloj kući Anne Neuberg zamjenica savjetnika za nacionalnu sigurnost i tehnologiju. Upitana o tome da li je Rusija uključena ona je dodala da je to “nešto što naša obavještajna zajednica zasigurno provjerava”.
Neuberger kaže da Bijela kuća ne nudi savjet o tome da li će platiti otkupninu. Ona je također rekla da su napadači koristili poznatu varijantu softwarea zvanu ransomware i savjetovala druge kompanije da poduzmu mjere kako bi se zaštitili.
Pročitajte i ovo: Opasnost od sajber rata SAD i RusijeU napadima “ransomwareom” hakeri upadaju u kompjuterske sisteme i poremete podatke svojih žrtava čime oni postaju neupotrebljivi. Nakon toga zahtjevaju novac u zamjenu za ključeve kojim bi dešifrovali software.
DarkSide grupa koja obično cilja zemlje koje ne govore ruski jezik naveli su u izjavi objavljenoj na svojoj stranici da je cilj napada “da zarade novac, a ne stvore probleme u društvu”. DarkSide opisuje sebe kao “apolitičnim” i da “ne učestvuju u geopolitici”.
U saopštenju grupe navodi se da planiraju dio svoje dobiti donirati u dobrotvorne svrhe, te da su već poslali prvu donaciju.
Još uvijek nije poznato koliku otkupninu hakeri traže od cjevovoda, a Colonial Pipeline nije još uvijek komentarisao izjavu hakera.
Ova kompanija je 8. maja navela da su žrtve hakiranja i da su “proaktivno” isključili sisteme kako bi obuzdali prijetnju.
Cjevovodom Colonial Pipelinea prevozi se oko 45 posto zaliha goriva istočne obale SAD-a, uključujući benzin, dizel, mlazno gorivo i ulje za grijanje domova.
Situacija sa hakerima koji traže otkupninu od cjevovoda dovela je do zabrinutosti po pitanju opskrbe.
Bijela kuća je postavila ponovno postavljanje mreže Colonial Pipeline-a prioritetom i organzovali su federalnu radnu skupinu koja će procijeniti učinak i odlučiti koji su dodatni koraci koji su potrebni kako bi se izbjegle smetnje u opskrbi.