Moskva kaže da su naredili svojim vojnicima da se krenu vraćati u svoje stalne baze nakon opsežnih vojnih vježbi u južnoj Rusiji i u okupiranoj ukrajinskoj regiji Krim, koju je Rusija aneksirala u martu 2014. godine.
Najava o povlačenju dolazi usred pojačanih napetosti sa Zapadom zbog velikog broja ruskih vojnika oko područja istočne Ukrajine gdje je u borbama između ukrajinskih vladinih snaga i separatista koje podržava Rusija od 2014. godine ubijeno više od 13.000 ljudi.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu (Shoigu) rekao je da su ciljevi vanredne inspekcije “u potpunosti postignuti” i da će se vojnici vratiti u svoje baze do prvog maja.
Međutim iz njegove najave nije bilo jasno da li nalog za povratak vojske obuhvata sve vojnike uključene u rusko skupljanje vojske u blizini južne granice i na okupiranom Krimu.
Pročitajte i ovo: Satelitske fotografije pokazuju nagomilavanje vojske u Rusiji, UkrajiniUkrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na Twitteru je napisao da će “smanjenje broja vojnika proporcionalno smanjiti tenzije.”
“Ukrajina je uvijek na oprezu, ali pozdravlja sve korake za smanjenje vojne prisutnosti i deeskalacijom situacije u Donbasu. Ukrajina traži mir. Zahvalni smo međunarodnim partnerima na podršci”, rekao je Zelenski.
Neidentifikovani zvaničnik NATO-a rekao je u Briselu da “bilo koji koraci prema deeskalaciji od strane Rusije bi bili važni i dugo očekivani”, uz dodatak da zapadni savez “ostaje na oprezu”.
Zvaničnik je pozvao Rusiju da “povuče sve svoje snage sa ukrajinske teritorije”.
Glasnogovornik američkog State Departmenta Ned Prince rekao je da će Sjedinjene Države čekati da vide da li će nakon Šojgove najave Rusija ispoštovati plan.
“Čuli smo riječi. Mislim da ćemo tražiti akciju”, rekao je Prince novinarima.
U međuvremenu ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je spreman da ugosti Zelenskog u Moskvi “bilo kada”.
“Ukoliko govorite o bilateralnim odnosima, onda smo spremni da dočekamo predsjednika Ukrajine u bilo koje vrijeme koje mu odgovara”, rekao je Putin novinarima u Moskvi.
Pročitajte i ovo: 'Crvene linije' i ružičasta obećanja: Pet glavnih utisaka s Putinovog obraćanjaUkrajinski predsjednik pozvao je Putina 20. aprila da se sretne s njim “bilo gdje” u istočnoj Ukrajini kako bi razgovarali o smirivanju tenzija.
Rusko ministarstvo odbrane kaže da su vježbe u blizini ruske južne granice i na Krimu uključivale više od 60 brodova, preko 10.000 vojnika, oko 200 aviona i oko 1.200 vojnih vozila.
No, vojska nije izvijestila o ukupnom broju dodatnih vojnika koji su premješeni u regiju.
Šef diplomatije Evropske unije Josep Borell rekao je ranije da je Rusija skupila oko 100.000 vojnika u blizini granice, dok je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba upozorio da se skupljanje ruskih vojnika oko granice nastavlja i da “se očekuje da će dosegnuti brojku od 120.000 vojnika”, ukoliko ne stanu.
Pročitajte i ovo: Merkel, Macron i Zelenski pozvali na povlačenje ruskih vojnika sa granice UkrajineRusija tvredi da ima pravo da raspodijeli svoje snage bilo gdje na svom teritoriju i da time nikome ne prijete.
Ukrajina i druge zemlje odbijaju priznati aneksiju Krima i smatraju da je došlo do kršenja međunarodnog prava i sporazuma koje je potpisala Rusija koji štite teritorijalni integritet Ukrajine.
Sjedinjene Države i NATO rekli su da je ovo skupljanje vojske bilo najveće još od 2014. godine kada je Rusija prisilno zauzela Krim i dala svoju političku, ekonomsku i vojnu podršku separatistima u dijelovima istočne Ukrajine.
Rusija je aneksirala Krim u martu 2014. godine, uputivši trupe i održavajući referendum koji je najmanje 100 zemalja proglasilo nelegitimnim.
Pročitajte i ovo: Ukrajina i Zapad: Rusija da prestane sa provokacijamaOd tada, ogromni dokazi sugerišu da je Rusija nastavila pružati diplomatsku i vojnu pomoć naoružanim separatistima koji se bore u ukrajinskoj regiji Donbas.
U sukobu je od aprila 2014. godine ubijeno više od 13.000 ljudi, a raseljeno više od milion.
Zelenski je ranije rekao da je od početka godine ubijeno 26 ukrajinskih vojnika, u usporedbi s 50 u cijeloj 2020. godini, kada su borbe splasnule nakon što je novi sporazum o prekidu vatre stupio na snagu u julu prošle godine.
Separatisti u regijama Donjeck i Lugansk rekli su da je do sada 2021. godine ubijeno više od 20 njihovih boraca.