Svjedok u aferi 'Respiratori': Bila je potrebnija zaštitna oprema nego respiratori

Prvooptuženi u aferi 'Respiratori', premijer Federacije Bosne i Hercegovine, u pratnji advokata dolazi na ročište

U nastavku suđenja premijeru Federacije Bosne i Hercegovine BiH (FBiH) Fadilu Novaliću i drugim optuženima u aferi "Respiratori", u srijedu 21. aprila, svjedočili su direktor Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH Davor Pehar i članica Kriznog štaba FBiH Marina Bera.

Krivični postupak u predmet „Fadil Novalić i drugi“, vodi se pred Sudom Bosne i Hercegovine (BiH) u vezi s nabavkom 100 respiratora iz Kine, vrijednosti od 10,5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura), te zaštitne opreme u vrijednosti od 2,9 miliona konvertibilnih maraka (1,48 miliona eura) za potrebe borbe protiv korona virusa u Federaciji BiH, jednom od dva bosanskohercegovačka entiteta.

Vaš browser nepodržava HTML5

Put respiratora iz Kine preko malinara do Tužiteljstva BiH

Tokom svjedočenja tužitelji su ispitivanjem dva svjedoka pokušali predočiti na koji način je sačinjen plan potreba na osnovu kojeg je Vlada Federacije Bosne i Hercegovine radila nabavku respiratora i druge opreme.

Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva prvo je pravio plan, sudeći prema svejdočenju Marine Bere, pomoćnice federalnog ministra zdravstva.

Oni su poslali dopise kantonalnim ministarstvima, koji su trebali dati povratnu informaciju o potrebama u njihovim bolnicama. Odgovore su dobijali sporo zbog čega je posao prebačen Zavodu za javno zdravstvo FBiH.

U konsultaciji sa zdravstvenim ustanovama, urađeno je nekoliko verzija, a konačnu verziju predstvaili su na sastanku u Vladi FBiH 28. marta 2020., a poslali je 1. aprila, rečeno je na ročištu.

Pehar se tog dana sastao s premijerom Fadilom Novalićem kako bi mu rekao da nije zadovoljan ‘dinamikom’ nabavke opreme.

Direktor Zavoda za javno zdravstvo Davor Pehar i član Kriznog štaba Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) obrazložio je na koji način je nastalo nekoliko dokumenta za plan nabavke medicinske opreme, među kojima su bili i respiratori.

On je rekao da su svi kantonalni zavodi javnog zdravstva naveli za kojom vrstom opreme imaju potrebu.

Pehar je objasnio kako je na početku pandemije bilo potrebnije nabaviti zaštitnu medicinsku opremu, nego respiratore s obzirom na to da je situacija u bolnicama još uvijek bila povoljna.

Pehar je rekao da su u iskazanim potrebama bili navedeni samo respiratori, bez ikakvih tehničkih detalja, osim obaveze da ih mogu koristiti i djeca i odrasli.

Fahrudin Solak, jedan od četvoro optuženih, tokom svjedočenja pitao je Pehara da li mu je bilo čudno da se na spisku nalaze samo respiratori za djecu i odrasle bez posebnih specifikacija, dok se pri nabavci ‘kanti za smeće navode pet vrsta kanti za smeće različitih veličina’.

Zavod za javno zdravstvo FBiH imao je ugovornu obavezu u vidu tehničkog prijema i verifikacije respiratora, no Pehar je o tome upoznat tek 7. maja, nakon što su respiratori stigli u Sarajevo.

Prva pošiljka od 80 respiratora na Međunarodni aerodrom Sarajevo stigla je 25. aprila 2020. godine.

Tokom svjedočenja Pehar je objasnio kako osoba koja bi verifikovala respiratore u Zavodu za javno zdravstvo ne postoji niti mu je to neko ranije rekao da to treba učiniti, pa na dopis nije ni odgovorio.

Optuženi u predmetu su premijer Federacije BiH Fadil Novalić, dopremijerka i federalna ministrica financija Jelka Milićević, kao i suspendovani direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak i vlasnik firme "Srebrna malina" Fikret Hodžić koji je za potrebe Federacije u vrijeme pandemije korona virusa nabavio sporne respiratore.

Novalić, Solak i Hodžić se terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi s djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem.

Oni su optuženi i za pranje novca, falsificiranje ili uništenje poslovnih ili trgovačkih knjiga ili isprava, falsificiranje službene isprave i povredu obaveze vođenja trgovačkih ili poslovnih knjiga i sastavljanja finansijskih izvještaja i njihovo falsificiranje ili uništavanje.

Milićević se tereti za nesavjestan rad u službi.

Suđenje u ovom predmetu je u fazi dokaznog postupka, do sada su svjedočili - anesteziologinja Aida Čorbeg, specijalista u bolnici u Travniku, u centralnoj BiH, i Šejla Cilović-Lagarija, stručna suradnica u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH, Bahra Džaka, Novalićeva sekretarica, tadašnji direktor Agencije za javne nabavke BiH Đenan Salčin, generalna direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović i direktor firme Cubicus Denis Đulalić.

Suđenje se nastavlja 26. aprila, kada bi Tužilaštvo BiH trebalo izvesti glavne dokaze protiv optuženih.