Komisija za istraživanje stradanja Srba u Sarajevu, koju je osnovala Vlada bh. entiteta Republike Srpske, objavila je 13. aprila izvještaj u kojem tvrdi da je od 1991. do 1995. godine prijavljeno oko 800 nestalih pripadnika srpske zajednice, a da se za njih još 260 traga.
U izvještaju koji ima 1.200 stranica ne navode se podaci ili procjene broja građana srpske nacionalnosti koji su ubijeni ili ranjeni u Sarajevu.
Vlada Republike Srpske je odluku o osnivanju Komisije donijela 7. februara 2019. godine, a formirala ju je nekoliko nedelja kasnije - 25. marta.
Komisija je formirana na inicijativu Narodne skupštine RS (NSRS) i tadašnjeg predsjednika RS-a Milorada Dodika, danas predsjedavajućeg Predsjedništva BiH. Ima sedam članova, a predsjedavajući je Rafael Izraeli, profesor islamske, kineske i bliskoistočne istorije na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalemu.
Pročitajte i ovo: Sve je već utvrđeno za Srebrenicu i SarajevoU Izvještaju su predstavljeni prikupljeni podaci, članovi Komisije, ali i preliminarna mapa lokacija mjesta zatočenja građana srpske nacionalnosti u Sarajevu, prema izjavama svjedoka iz arhive Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Republike Srpske.
U sedam poglavlja su i dijelovi koji se odnose na periode osmanske i austrougarske vlasti u BiH, kao tokom i nakon Drugog svetskog rata. Posebno, i dio o, kako se navodi, “ulozi radikalnog islama” u sukobima u BiH.
Na najavu formiranja Komisije je u februaru 2019. godine reagovao 31 međunarodni stručnjak za sukobe u bivšoj Jugoslaviji otvorenim pismom u kome se navodi da ovakav potez vlasti RS-a “više liči na revizionizam nego na istinski napor za utvrđivanje istine”.
Među potpisnicima su Erik Gordi, profesor na Univerzitetskom koledžu u Londonu, Jasmin Mujanović sa Univerziteta Elon, Edin Hajdarpašić sa Univerziteta Lojola u Čikagu i Florian Biber sa Univerziteta u Gracu.
Pročitajte i ovo: Kolekcija iz opsade Sarajeva za Guinnessovu knjigu rekordaPored ove, Vlada RS je 2019. godine formirala i Komisiju za istraživanja stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji.
Prema podacima nevladinog Istraživačko-dokumentacionog centra Sarajevo (IDC), objavljenim 2009. godine, u Sarajevu je ukupno stradalo na različite načine 3.300 građana glavnog grada srpske nacionalnosti.
Od tog broja, 2.202 su učestvovali u opsadi Sarajeva, a preko 400 ih je poginulo braneći glavni grad BiH.
Vojska Republike Srpske je počela opsadu Sarajeva 5. aprila 1992. godine. Grad je bio pod opsadom 1.423 dana i za to vrijeme ubijeno je preko 11.000 ljudi.