Frilenseri kampuju ispred Skupštine Srbije

Vaš browser nepodržava HTML5

Pet stvari koje treba da znate o problemima frilensera u Srbiji

Frilenseri i radnici na internetu počeli su u sredu oko 18 časova da se okupljaju na platou ispred Skupštine Srbije u Beogradu. Oni su na delu ulice ispred parlamenta postavili više od 40 šatora a okupljeno je oko stotinak ljudi.

Ovo okupljanje je uvod u protest najavljen za 8. april, zbog nezadovoljstva novim predlogom Vlade o isplati poreskog duga.

Povod za protest, kako je ranije najavljeno, jeste odluka Vlade Srbije da dostavi predlog zakona na usvajanje Narodnoj skupštini.

"Kao što smo rekli - hteli su bes, dobiće bes. Ova borba traje 6 meseci i 6 meseci smo u problemu. Ostaćemo ovde do 10. aprila, ako treba i duže. Ovo je večeras zagrevanje. Ovaj predlog mora da se vrati za pregovarački sto, ne mogu da nam stave omču za unazad, a da nas obese za budućnost. To nećemo dozvoliti", poručio je Miran Pogačar, predsednik Udruženja radnika na internetu.

Kampovanje frilensera ispred Skupštine Srbije

Na protestu su, među učesnicima, i predavači stranih jezika.

"Nisam dobio poresku prijavu, ali to me ne sprečava da budem ovde jer pristajanjem na ovakav zakon, pristajemo na našu diskriminaciju", rekao je za RSE Dušan Milosavljević, predavač španskog i engleskog jezika iz Kragujevca.

"Pristajanjem na ovakav zakon pristajemo na dužničko ropstvo jer nam niko ne garantuje ništa", izjavila je Mila Đokić, predavačica engleskog iz Niša.

Nakon poslednjih pregovora sa predstavnicima frilensera i Vlade Srbije, održanim 30. aprila, Vlada je 1. aprila usvojila predlog izmena Zakona o porezu na dohodak građana, u okviru kojeg je i nov način oporezivanja frilensera.

Prema njemu, oni neće morati da plaćaju porez na prihode ako zarađuju do 384.000 dinara (oko 3.300 evra) godišnje, što znači da porez neće plaćati oni koji imaju prihode do 32.000 dinara (oko 270 evra) mesečno. Ostali će morati da ga plate.

Što se tiče starog duga, za period od januara 2015. do septembra 2021, on će biti otpisan onima koji su zarađivali mesečno manje od 57.000 dinara (467 evra), a ostali će morati da ga plate.

Vaš browser nepodržava HTML5

Protest frilensera u Beogradu

Sa druge strane, frilenseri su složni da se porez mora plaćati, ali ne retroaktivno za prethodne godine, objasnio je predsednik Udruženja radnika na internetu (URI) Miran Pogačar neposredno pred poslednji sastanak sa Vladom, kada je najavio “da će njihov predlog Vladi biti isključivo da plaćaju porez od 2020. godine i ništa preko toga”.

“Predlog jeste iskorak i činjenica da su ljudi koji su zarađivali manje od 467 evra mesečno oslobođeni starog duga. Ali ono što nas najviše tišti jeste što treba da plaćamo doprinose unazad za uslugu koju nismo mogli da koristimo. Zar je logično plaćati zdravstvo unazad, a da to ne možemo da iskoristimo u sadašnjosti?", rekao je Miran Pogačar za BBC na srpskom i istakao da ovakav vid regulisanja poreskih dugovanja frilensere stavlja u poziciju “dužničkog ropstva”.

Smatraju i da predlog Vlade za rešenje statusa frilensera ukazuje na “nameru Vlade da frilenseri kao kategorija i nadalje ne postoje, odnosno da je cilj Vlade da svi frilenseri postanu preduzetnici“, uvereni su u URI, i poručuju da su zato odbili predlog Vlade od 1. aprila.

Radnici na internetu najavili su i mogućnost da ispred Skupštine ostanu do 10. aprila kada su brojna ekološka udruženja najavila takozvani 'Ekološki ustanak'.

Pročitajte i ovo: Frilenseri za učešće u izradi zakona, ne žele plaćati porez retroaktivno

Kako je problem počeo?

Krajem prošle godine na adrese pojedinih radnika koji ostvaruju honorarne prihode iz inostranstva, stigla su poreska rešenja da retroaktivno prijave i plate porez za prethodnih nekoliko godina.

U saopštenju Poreske uprave iz oktobra 2020. navodi se da je uočena visoka stopa nepoštovanja poreskih propisa i neplaćanje poreza i doprinosa radnika na internetu, a prijave su prvenstveno dobila fizička lica koja u inostranstvu ostvaruju prihod pružanjem usluga razvoja softvera, prevođenja, držanja časova stranog jezika, grafičkog dizajna, zatim jutjuberi, influenseri.

Početkom 2020, pokrenut je talas nezadovoljstva radnika na internetu i više hiljada frilensera okupilo se ispred Narodne skupštine zahtevajući da se povuče sporna odluka, a oglasio se i sam predsednik Aleksandar Vučić koji je poručio da porez mora da se plati.

Vaš browser nepodržava HTML5

Poreski udar na frilensere u Srbiji

“Ima prostora da se razgovara o tome od kada da se plaća porez, a ne o tome da li će da se plati porez”, izjavio je predsednik 14. januara na Zlatiboru prilikom puštanja panoramske gondole.

Pregovori vlasti i flilensera trajali su tri nedelje, ali bezuspešno.

Nakon nekoliko protesta, ponovo se oglasio predsednik Srbije, koji je ovoga puta Vladi uputio drugačiju poruku.

“Ja mislim da je tim ljudima potrebno omogućiti da rade. Sad je jasno kakav porez treba da plate, ali nemojte da im naplaćujete retroaktivno”, rekao je Vučić 18. marta u intervjuu na Radio-televiziji Srbije.

Vlada je u februaru predložila da radnici na internetu plate porez za poslednjih pet godina, od 2015. godine, prema iznosima koje su izračunali poreski službenici krajem prošle godine.

Država je "frilenserima" ponudila reprogram duga, uz otpis kamate i otplaćivanje duga na rate tokom deset godina, kao i obustavu svih postupaka oko naplate poreza do aprila, kada bi bio izmenjen Zakon o porezu na dohodak građana.

Međutim, Udruženje radnika na internetu saopštilo je da to rešenje smatra "neprihvatljivim". Radnici na internetu tvrde da bi zbog tih iznosa pali u "dužničko ropstvo" i da je kriva država što nije ranije donela zakon o oporezivanju tog zanimanja.

Udruženje je imalo svoj predlog , da obračun i naplata poreza počnu od 14. oktobra 2020. godine, kada je Poreska uprava objavila opšti javni poziv "frilenserima" da izmire poreske obaveze, ali to ni na jednom zajedničkom sastanku Vlada nije prihvatila.