Dopisnik BBC-ija napustio Kinu iz bezbjednosnih razloga

Plakat s logotipom BBC-ija ispred njihovog ureda u Pekingu

Dopisnik BBC-ija čije izveštavanje je razljutilo Kinu napustio je zemlju zbog brige za njegovu sigurnost, saopštili su u srijedu BBC i novinarska organizacija.

BBC je naveo da je novinar Džon Sadvort (John Sudworth) prebačen na Tajvan odakle će izvještavati o Kini.

Klub stranih dopisnika u Kini saopštio je da je Sadvort napustio Kinu prošle nedelje zbog "zabrinutosti za svoju bezbjednost i bezbjednost svoje porodice".

Organizacija je navela da je Sudvortova supruga Ivon Mari, dopisnica za irsku televiziju RTE napustila Kinu zajedno s njim.

"Džonov rad je otkrio istine koje kineske vlasti nisu želele svijet da zna", naveo je BBC na Tviteru.

Sadvort je izvještavao iz Kine devet godina. On je prošle godine dobio Nagradu Džordž Polk zbog izvještavanja o logorima za muslimane u regionu Sinđijanga. Kina je navela da su to "centri za profesionalnu obuku" i negirala kršenje ljudskih prava.

Pročitajte i ovo: AI: Napadi na novinare usporavaju borbu protiv COVID-19

Kina je održala niz konferencija za novinare da bi negirala izvještaje BBC-ija i drugih stranih medija o kršenju ljudskih prava u Sinđijangu.

Klub stranih novinara naveo je da je Sadvort otišao iz Kine poslije više mjeseci napada i snimaka policijskih kamera objavljenim u državnim medijima.

"Posljednjih nekoliko godina pritisak i prijetnje kineskih vlasti zbog mog izvejštavanja su bile stalne", rekao je Sadvort i dodao da se posljednjih mjeseci pritisak pojačao.

Rekao je da je BBC suočen s punim propagandnim napadom uperenim ne samo protiv te organizacije, nego i protiv njega lično, na više platformi pod kontrolom Komunističke partije.

Pročitajte i ovo: Kina vodeća po broju novinara u zatvoru


Državni kineski list "Global tajms" je objavio da je Sadvort "koji je postao ozloglašen u Kini po svojim brojnim pričama koje iskrivljuju kineske politike u Sinđijangu i njen odgovor na COVID-19, napustio kopneni deo Kine i vjeruje se da se sada krije na Tajvanu".

Kineski državni mediji su javljali da se "stanovnici Sinđijanga" spremaju da tuže BBC zbog izvještavanja u regionu.

Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Kine, Hua Čunjing, rekla je u srijedu da je odlazak britanskog novinara "potpuno privatne prirode" i da nema nikakve veze s kineskom vladom.

"Niti smo čuli da mu bilo koje odjeljenje kineske vlade prijeti. Ako Džon Sadvort vjeruje da je njegovo izveštavanje fer i objektivno, onda treba da bude hrabar i odgovori na tužbe umjesto da se plaši", rekla je portparolka.

Odnosi Kine i zapadnih zemalja uključujući Veliku Britaniju su zahladnjeli zbog navoda o povredama ljudskih prava u Sinđijangu i kineskih restrikcija političkih sloboda u Hongkongu.

Pritisak na strane novinare koji rade u Kini se pojačao prošle godine kada je Kina protjerala 18 novinara koji rade za Njujork tajms, Vol strit džornal, Vašington post. Većina je protjerana kao odgovor na američke poteze da primoraju kineske državne medije da smanje broj svog osoblja u SAD.

Pročitajte i ovo: Britanski pravni eksperti označili odnos Kine prema Ujgurima kao genocid