U Srbiji se nizom manifestacija obeležava 22. godišnjica početka vazdušnih napada NATO snaga na teritoriju tadašnje Savezne Republike Jugoslavije (SRJ).
Akcija NATO snaga počela je nakon neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu, vođenih u Rambujeu i Parizu februara i marta 1999. godine. Preduzeta je sa ciljem sprečavanja egzodusa albanskog stanovništva na Kosovu izloženog teroru srpskih vojnih i policijskih snaga, za šta je kasnije pred sudom u Hagu suđeno većini pripadnika tadašnjeg državnog vrha uključujući i Slobodanu Miloševiću kao predsedniku države.
U kampanji su učestvovale snage 19 zemalja zapada, a akcije iz vazduha, koje su trajale 78 dana, izvedene su bez odobrenja Saveta bezbednosti UN.
Vazdušni napadi okončani su potpisivanjem tzv. Kumanovskog sporazuma 9. juna 1999. posle koga je usledilo povlačenje snage vojske i policije sa Kosova, na čijoj teritoriji je uspostavljen civilna misija Ujedinjenih nacija (UNMIK).
Po podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo 230.000 Srba i Roma, a vratilo se 800.000 izbeglih Albanaca.
Vulin o bombardovanju i politici neutralnosti
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin položio je venac na spomen-ploču u Beogradu pripadnicima MUP koji su poginuli NATO bombardovanja 1999. godine.
„NATO agresija na Saveznu Republiku Jugoslaviju je poslednji veliki, nekažnjeni zločin u 20. veku“, naveo je Vulin, a saopštio MUP Srbije.
Prema njegovim rečima, „upravo zbog toga su srpska država i predsednik Republike Aleksandar Vučić zauzeli čvrst i jasan stav koji nikada nećemo menjati, a to su vojna neutralnost i stav da nikada naša vojska i policija nikome drugom neće činiti ono što su činili nama.“
Dačić o pomirenju
„Vreme koje dolazi posle bombardovanja i agresije vam nosi i nameće potrebu, kao i posle svakog rata, da se neke stvari opraštaju i sarađuje se čak i sa onima koji su vas bombardovali, ali to se ne sme zaboraviti i važno je da se to obeležava svake godine“, rekao je za tv Pink Ivica Dačić, predsednik Skupštine Srbije i Socijalističke partije Srbije (SPS), koalicionog partnera vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandra Vučića.
Opozicija o Vučićevoj i Miloševićevoj Srbiji
Opoziciona Demokratska stranka (DS) je takođe saopštila da je NATO pre 22 godine počeo bombardovanje Srbije, „kršeći međunarodno pravo“.
„Bombardovanje civilnih i vojnih ciljeva širom zemlje nesumnjivo je predstavljalo nelegalnu orižanu agresiju, a nesporna je odgovornost režima Slobodana Miloševića, koji je državu i narod, u metastazi svoje pogrešne politike, uveo u rat sa najvećom vojnom silom u istoriji čovečanstva, saopštila je DS.
Ova partija konstatuje da je Srbija današnju godišnjicu dočekala u sličnim unutrašnjim prilikama kao što je dočekala 24. mart 1999. godine.
„Neograničena vlast jednog čoveka, progon političkih neistomišljenika i zaglušujuća buka režimske propagande danas su gotovo isti kao i pre dvadeset dve godine“, navodi se u saopštenju.
Opoziciona Stranka slobode i pravde (SSP) saopštila je da je zbog pogrešne politike tadašnjeg lidera Srbije Slobodana Miloševića, kao i tadašnjih čelnika nacionalističke Srpske radikalne stranke i njenih čelnika Vojislava Šešelja i Aleksandra Vučića, ministra informisanja u tadašnjoj ratnoj vladi, kao i „zbog podrške dela međunarodne zajednice protivpravnoj secesiji“ Kosova, izgubljeno na hiljade života.
„Svest da nikome na Balkanu neće biti dobro dok nam svima ne bude dobro je temelj na kome počiva politika regionalne saradnje i ubrzanog pristupanja Evropskoj uniji na kojoj insistira Stranka slobode i pravde. To je nemoguće uraditi dok je na vlasti ista grupa ljudi koja već trideset godina propagira politiku konflikta i podela“, saopštila je SSP.
Vaš browser nepodržava HTML5