U Tužilaštvo Bosne i Hercegovine upućena je krivična prijava protiv čelnih ljudi te države, zbog izostanka nabave vakcina protiv korona virusa.
Doktor Bakir Nakaš podnio je krivičnu prijavu u ime 24 građanina Bosne i Hercegovine protiv Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Ankice Gudeljević, ministrice civilnih poslova BiH, Fadila Novalića premijera Federacije BiH i Vjekoslava Mandića, ministra zdravstva Federacije BiH.
Kao razlog je navedeno da u periodu od polovine septembra 2020. godine do polovine marta 2021.godine "nisu obavili ili izvršili svoje službene dužnosti u pogledu osiguravanja i direktne nabavke vakcina potrebnih za imunizaciju stanovništva od virusa COVID-19, čime su povrijedili i ugrozili pravo na život i zdravlje građana Bosne i Hercegovine".
“Njihova zloupotreba službene dužnosti ima za posljedicu nekontrolisano širenje zarazne bolesti, smrt većeg broja ljudi, uskraćivanje prava na zdravstvenu zaštitu osiguranicima zdravstvenog osiguranja i kolaps zdravstvenog sistema u Bosni i Hercegovini”, navodi se u krivičnoj prijavi podnesenoj Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.
U prijavi se ističe kako su Tegeltija, Gudeljević, Novalić I Mandić ‘bili potpuno svjesni opasnosti koja prijeti u slučaju propuštanja nabavljanja vakcina za najugroženije kategorije radnika u zdravstvenoj djelatnosti i najpogođenijih slojeva stanovništva’
“Vlada Federacije BiH je tek na telefonskoj sjednici 5. Marta 2021. godine zaključila da će posebnom odlukom formirati ad hoc tim za pregovore sa proizvođačima vakcina. Nerazmatranje direktne nabavke vakcina i nepoduzimanje niti jedne aktivnosti ka ostvarivanju tog cilja, sve do 4. marta 2021. godine, dakle u periodu u kojem je veliki broj građana BiH izgubio život, predstavlja eklatantan primjer neobavljanja službene dužnosti prijavljenih. Takav odnos prijavljenih prema svojim zakonskim obavezama predstavlja izvršenje krivičnog djela Zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja iz člana 220. Krivičnog zakona BiH, odnosno člana 383. Krivičnog zakona Federacije BiH”, ističe se u prijavi.
Pročitajte i ovo: Vlada Federacije BiH nabavlja 500.000 Sputnik V vakcinaGrađani u čije ime je podnešena krivična prijava su: Abdulah Sidran, Anto Domazet, Almir Kurt, Bojan Hadžihalilović, Dino Mustafić, Esad Bajtal, Jasmin Duraković, Maja Gasal Vražalica, Mehmed Kundurović, Mirsad Đugum, Mišo Marić, Mustafa Demir, Nataša Gaon Grujić, Nerzuk Ćurak, Ramiz Mehmedagić, Ranko Rihtman, Senad Pećanin, Senad Zaimović, Slobodan Andrić, Suad Kurtagić, Zlatko Dizdarević, Zlatko Šoše, Zvonimir Nikolić, Žarko Papić.
U prijavi se navodi I kako je, prema dostupnim informacijama, od početka pandemije do februara mjeseca 2021. godine, od posljedica izazvanih zarazom COVID – 19, preminulo 25 ljekara, te veliki broj građana.
Greška servera
Greška na serveru. Molimo obratite se timu sa podšku.
Molim koristite naš pretraživač kako biste pronašli traženi sadržaj
Bosna i Hercegovina još nije dobila vakcine iz COVAX programa, iako je novac uplaćen još krajem prošle godine.
To je razlog zbog kojeg su dva bosanskohercegovačka entiteta - Republika Srpska i Federacija BiH, samostalno krenula u nabavku vakcina. Za direknu nabavku vakcina odlučili su se u drugoj polovini ove godine i to deset mjeseci nakon izbijanja pandemije.
Republika Srpska (RS) je izdvojila je 7,5 miliona eura za nabavku 200.000 ruskih vakcina putem interventnog uvoza. Nabavka je povjerena banjalučkoj firmi “Krajinagroup”, kroz pregovarački postupak bez objave obavještenja.
Od tada je u RS stiglo 42.000 vakcina Sputnik V. Drugom entitetu, Federaciji BiH (FBiH), Srbija je donirala 10.000 AstraZeneca vakcina i to su za sada jedine vakcine kojima ovaj entitet raspolaže.
Pročitajte i ovo: BiH sa 3,5 miliona stanovnika došla do 52.000 vakcinaIstovremeno, na adresu Ministarstva civilnih poslova BiH u subotu, 20. marta stigla je vijest da vakcine koje su naručene putem COVAX mehanizma stižu u Bosnu i Hercegovinu 24. marta, saopšteno je iz tog ministarstva.
Zvanično je potvrđen dolazak 24.000 doza razređivača (diluenta) za 23. mart 2021. godine, dok 23.400 doza BioNTech/Pfizer vakcine dolazi 24. marta 2021. godine.
Proces nabavke vakcina putem COVAX mehanizma u BiH pokrenut je u julu, a ugovor je potpisan 18. septembra 2020. godine.
Ovim mehanizmom, koji obuhvata 186 zemalja, koordinira Globalna alijansa za vakcine (GAVI), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Koalicija za pripravnost na epidemije (CEPI). Cilj mu je osigurati ravnomjernu raspodjelu vakcina i na najsiromašnije zemlje svijeta.
S obzirom da BiH nema ministarstvo zdravstva, procesom je koordiniralo Ministarstvo civilnih poslova. Ugovoreno je 152.600 AstraZeneca i 23.000 Pfizer/BioNtech vakcina.
Federacija BiH (FBiH), Republika Srpska (RS) i Brčko distrikt su za nabavku vakcina kroz COVAX iz budžeta izdvojili oko 13 miliona dolara, a naručene količine su predviđene za imunizaciju oko 20 posto građana.
BiH je 9. decembra 2020. godine pozvana da iskaže potrebe za vakcine i u okviru Mehanizma nabavke Evropske Unije (EU), koji je kreiran neovisno o COVAX-u. Njime je obuhvaćen i Zapadni Balkan, a za ovu podršku EU je izdvojila 70 miliona eura.
Ovim putem BiH je naručila 892.000 doza Pfizer/BioNtech i Moderna vakcina, međutim i na njih se još čeka.
Pročitajte i ovo: Vakcine naručene preko COVAX-a stižu u BiH 24. marta