Turska se povukla iz evropskog ugovora o zaštiti žena od nasilja koji je prva potpisala pre deset godina i nosi naziv po najvećem turskom gradu, Istanbulu, javlja AP.
Predsednik Tajip Erdogan je rano jutros, u subotu 20 marta, ukazom poništio tursku ratifikaciju Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, poznatu kao Istanbulska konvencija.
Aktivisti za prava žena smatraju da je ta konvencija presudna za borbu protiv nasilja u porodici te su u znak protesta izašli na ulice Istanbula tražeći promjenu odluke.
Grupe za odbranu ljudskih prava prava navode da je nasilje i ubijanje žena u porastu u Turskoj.
Ubijeno je 77 žena od početka godine, prema platformi "We Will Stop Femicide" (Mi ćemo zaustaviti ubijanje žena).
Prema podacima te grupe ubijeno je najmanje 409 žena 2020. godine.
Pročitajte i ovo: Istanbulska konvencija, crvena krpa za klerikalceNeki zvaničnici Erdoganove Islamističke partije zalagali su se za reviziju tog dogovora tvrdeći da on ohrabruje razvod i promoviše LGBT kulturu koju smatraju suprotnom konzervativnim vrednostima zemlje.
Turska je bila prva zemlja koja je potpisala Konvenciju Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici na ministarskom sastanku u Istanbulu 2011. godine. Zakon je stupio na snagu 2014.
U Istanbulskoj konvenciji se navodi da muškarci i žene imaju jednaka prava i obavezuju se vlasti zemlje da preduzmu korake da spreče nasilje nad ženama, zaštite žrtve i počinioce izvedu pred sud.
Odluku je kritikovala glavna opoziciona partija CHP, a potpredsednica te partije Gokče Gokčen je u tviter poruci napisala da istupanje iz te Konvencije znači "dozvoliti da žene budu ubijane".
Ministarka za porodicu Zumrut Selčuk je saopštila da će unutrašnji zakoni Turske garantovati prava žena i da će se nastaviti borba protiv nasilja sa nula tolerancije prema nasilju.