Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je 18. marta putem video-linka sa rukovodstvom kineske kompanije Sinopharm o procesu nabavke vakcina, izgradnji fabrike kineskih vakcina u Srbiji, ali i o izgradnji i opremanju srpskih bolnica.
On je zahvalio predsedniku Narodne Republike Kine Si Đinpingu, rukovodstvu Komunističke partije i predstavnicima Sinopharma na pomoći u snabdevanju vakcinama u najtežem trenutku, saopštilo je Predsedništvo.
Predsednik Sinopharm grupe Liu Đingžen je rekao da je od početka pandemije 2020. godine upravo Sinopharm, kao najveća farmaceutska kompanija u Kini, preuzela odgovornost za borbu protiv ove bolesti.
"Srbija je prva evropska zemlja koja je odobrila vakcinu Sinopharma i danas ćemo potpisati ugovor za isporuku novih dva miliona doza. Cenimo poverenje građana u naš proizvod i srećni smo što možemo da pružimo neophodnu podršku ljudima u Srbiji u borbi protiv virusa", rekao je Liu Đingžen.
Tema razgovora bila je i izgradnja, rekonstrukcija i opremanje bolnica u Srbiji.
- Vučić: Dogovor sa UAE i Kinom o proizvodnji kineske vakcine u Srbiji
- Proizvodnja ruske vakcine u Srbiji počinje do 20. maja
Ovom prilikom je potpisan Ugovor o kupovini vakcina kompanije Sinopharm, a sastanku i potpisivanju ugovora prisustvovala je i ambasadorka Narodne Republike Kine Čen Bo.
Vučić je 16. marta sa ambasadorkom Kine Čen Bo razgovarao o budućoj fabrici koja će u Srbiji proizvoditi vakcinu kineske kompanije Sinopharm.
On je tri dana ranije tokom posete Bahreinu rekao da će nova fabrika vakcina u Srbiji koštati manje nego izgradnja covid bolnice u Beogradu, koja je bila izgrađena za četiri meseca.
U Srbiju je do sada stiglo 2.664.460 vakcina, od kojih 2.000.000 Sinopharmovih, 262.060 Pfizerovih, 252.400 su ruske Sputnik V i 150.000 AstraZeneca.
Možda vas zanima: Agencija za lekove Srbije: Nema razloga za zabranu AstraZeneke