Džaferović i Komšić čestitali građanima Dan nezavisnosti BiH

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Šefik Džaferović

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH) Šefik Džaferović i Željko Komšić, čestitali su građanima BiH 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Zbog pogoršane epidemiološke situacije u BiH ove godine neće biti organizovan tradicionalni prijem povodom Dana nezavisnosti, pa su umjesto toga članovi Predsjedništva, u subotu 27. februara, poslali video poruku iz Svečanog salona Predsjedništva BiH.

Prije 29 godina građani BiH su se na referendumu izjasnili o tome da li žele napustiti tadašnju državu i od republike koja u sastavu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ) postati nezavisna zemlja.

Referendum za nezavisnost održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi raspada bivše SFRJ. Tako je 29. februara i 1. marta 1992. godine većina građana – 64 posto njih - izašlo na referendum, a 99 posto odabralo je izlazak iz Jugoslavije.

„Tada su ogromnom većinom građanke i građani ove zemlje, pripadnici svih njenih naroda izabrali put slobode i dostojanstva. Zacrtan je put nezavisne i međunarodno priznate države – države ravnopravnih naroda i građana”, naveo je član Predsjedništva Šefik Džaferović.

Podsjetio je da su građani i građanke BiH tada izabrali samostalnu i cjelovitu državu, odbijajući ideje o njenoj podjeli i pripajanju drugim državama.

„Budućnost naše države je u integraciji, povezivanju, razumijevanju i zajedničkom nastojanju da generacijama koje dolaze osiguramo uslove za izgradnju društva utemeljenog na evropskim vrijednostima i standardima, u kojem će dijalog i uzajamno uvažavanje naših različitosti biti temelj boljitka za sve“, dodao je Džaferović.

Pročitajte i ovo: Dan neovisnosti BiH, politički kamen spoticanja


Član Predsjedništva Željko Komšić, kazao je kako je 1. mart 1992. godine historijski događaj, koji će zlatnim slovima ostati upisan u bosanskohercegovačkoj historiji.

“Taj čin označio je početak procesa sticanja samostalnosti, procesa koji, sudeći po svemu, još uvijek traje. Naša država nije nam poklonjena, nego je uz najveća moguća odricanja i žrtve sačuvana. Pored svih izazova sa kojima se i danas susrećemo, uz sve aktuelne probleme, i danas moramo da se borimo za njen integritet i opstanak”, naveo je Komšić.

On je dodao kako oni koji su svim sredstvima pokušavali da ponište većinski izraženu volju građana Bosne i Hercegovine iz 1992. godine, ni danas nisu odstupili od svojih ciljeva.

“Iste one sile koje su zemlju vojno napale i podrivale zbog njene nezavisnosti i osamostaljenja, još uvijek su aktivne i djeluju protiv Bosne i Hercegovine”, kazao je Komšić.

Od dana proglašenja nezavisnosti Bosne i Hercegovine uskoro će napuniti tri decenije, podsjetio je on, i upoređujući poređujući taj period sa ljudskim životom, naveo kako je BiH ušla u aktivan i zreo period života nezavisne države.

“Bosni i Hercegovini, nažalost, u “njenim tridesetim godinama”, od dana stjecanja nezavisnosti, neki nude da i dalje živi kao da je dijete. Dijete koje, sa Istoka i Zapada, smatraju nedoraslim i nespremnim za samostalan život”, zaključio je Komšić.

Pročitajte i ovo: Običan dan ili Dan nezavisnosti?

Dan nezavisnosti obilježava se u Federaciji Bosne i Hercegovine, u drugom bosanskohercegovačkom entitetu Republici Srpskoj taj praznik se ne slavi.