Crnogorski građani smatraju da je korupcija najviše prisutna u zdravstvu, politici, sudstvu i drugim državnim institucijama.
Pedeset i tri posto ispitanih građana u okviru istraživanja „Barometar demokratije i ljudskih prava“ Centra za građansko obrazovanje (CGO) smatra da se korupcija, i nakon promjene vlasti 30. avgusta 2020. godine, još uvijek toleriše. Istraživanje je predstavljeno u petak 26. februara.
Kada je u pitanju praksa partijskog zapošljavanja, većina građana smatra da promjenom vlasti, nije došlo do obustavljanja ove prakse, već da je ista nastavljena.
U avgustu prošle godine u Crnoj Gori su održani parlamentarni izbori na kojima je nakon tri decenije vladavine Demokratska partija socijalista (DPS) izgubila vlast.
Vaš browser nepodržava HTML5
Bivša vlast DPS je godinama bila optuživana od tadašnje opozicije koja je sada na vlasti, da zapošljava svoje kadrove u državnoj upravi.
Evropska komisija je u svojim izvještajima o Crnoj Gori u kontinuitetu upozoravala na zloupotrebe državnih resursa u partijske svrhe.
Prema mišljenju građana koji su učestvovali u istraživanju CGO-a, Vlada Crne Gore bi, nakon promjene vlast, najprije trebalo da se bavi smanjivanjem nezaposlenosti, unaprijeđenjem životnog standarda i borbom protiv korupcije i kriminala. Nezaposlenost je i u julu 2020. godine bila prva na listi.
Preko dvije trećine građana za članstvo u EU
Ukoliko bi se ove nedelje održao referendum za ulazak Crne Gore u Evropsku uniju (EU), 66 posto građana bi podržalo ulazak, 11 posto bi glasalo protiv, a 17 posto ne bi izašlo na glasanje.
U januaru ove godine agencija Defacto objavila je istraživanje prema kojem bi 76 odsto građana glasalo za članstvo Crne Gore u EU dok bi 20 odsto bilo protiv.
Pročitajte i ovo: Crna Gora u riziku prekida pregovora sa EUUpravo se EU doživljava kao glavni spoljnopolitički oslonac Crne Gore, što potvrđuje trećina građana iz istraživanja CGO-a. Slijedi Srbija, koju je naveo svaki četvrti ispitanik.
Nijesu svi isti pred zakonom
Polovina ispitanih građana smatra da pravosudni sistem ne garantuje jednakost pred zakonom, dok četvrtina misli suprotno. Nejednakost češće primjećuju građani starosti između 30 i 44 godine, kao i građani srpske nacionalnosti.
“Mišljenje o jednakosti pred zakonom izraženije je među mlađim građanima, od 18 do 29 godina i građanima crnogorske i bošnjačke nacionalnosti”, kaže Tamara Milaš, koordinatorka za ljudska prava CGO-a.
Skoro tri petine građana smatra da mediji najviše rade u interesu političkih partija, petina da se mediji najviše vode interesima svojih vlasnika, a tek sedam posto da su mediji u Crnoj Gori dominantno u službi samih građana.
Nepovjerenje u medije
Medijima u Crnoj Gori se najviše zamjera njihova pristrasnost, a u značajno manjoj mjeri površnost, loš kvalitet rada, senzacionalizam i drugo.
Pročitajte i ovo: CEDEM: Skoro polovina građana Crne Gore ne vjeruje medijimaNa probleme u medijima u Crnoj Gori ukazuje i Evropska komisija u izvještaju o napretku Crne Gore za 2020. godinu u kojem navodi da izostanak samoregulacije i dalje ostaje problem. Ukazuje se da je medijska scena i dalje duboko polarizovana, a mehanizmi samoregulacije i dalje slabi.
Bijeli mantili najkorumpiraniji
Prema stavovima građana u istraživanju CGO-a sektor zdravstva je prvi na listi najkoruptivnijih sektora, a prate ga sudstvo i državne institucije.
Četvrtina građana smatra da se ljudska prava u Crnoj Gori poštuju, dok je skoro polovina suprotnog uvjerenja. Stav o prisutnosti diskriminacije dijeli 85 posto građana.
Istraživanje je sprovedeno u periodu od 19. do 22. februara 2021. godine i obuhvatilo je 718 ispitanika.