Si Đinping: 'Čelično prijateljstvo' Srbije i Kine se neprekidno produbljuje

Susret Si Đinpinga i Aleksandra Vučića u Pekingu, septembar 2018.

Predsednik Kine Si Đinping uputio je predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću čestitku povodom Dana državnosti u kojoj je naveo da se čelično prijateljstvo dveju zemalja neprekidno produbljuje, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.

Đinping je pismu naglasio da kinesko-srpski odnosi "održavaju jak trend razvoja", da je međusobno političko poverenje dveju zemalja čvrsto i da saradnja u različitim oblastima postiže bogate rezultate.

Kina i Srbija, naveo je Si Đinping, zajedno se suočavaju sa izazovima epidemije korona virusa, "čime daju primer saradnje u borbi protiv epidemije u svetu".

Pročitajte i ovo: Srbija i Kina: 'Diplomatija vakcina'

Kineski predsednik je naveo da je spreman da sa predsednikom Srbije, u okviru zajedničke izgradnje inicijative "Pojas i put" i saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, "podigne sveobuhvatno strateško partnerstvo Kine i Srbije na još viši nivo", kako bi doprineli "blagostanju naših dveju zemalja i dvaju naroda".

Đinping je Srbiji poželeo mnogo prosperiteta, a narodu sreću i blagostanje.

Pročitajte i ovo: Kineski samit uz hladan prijem iz zemalja Centralne i Istočne Evrope

Peking Srbiju doživljava kao deo svoje inicijative "Pojas i put", globalne strategije razvoja infrastrukture koju je kineska vlada usvojila 2013. godine. Smatra se ključnim delom spoljne politike kineskog predsednika Si Đinpinga.

Kina u okviru projekta nudi i izvoz digitalne tehnologije i nadzora, čime za uzvrat dobija širenje uticaja ka zapadu, prirodne resurse i širenje tržišta svojih kompanija.

Inicijativa se među pojedinim državama na Zapadu smatra pokušajem Kine da ostvari politički uticaj u regionu centralne i istočne Evrope.

Sa evropske strane postoji zabrinutost da je kineski model investiranja, koji ne podrazumeva da se zemlje u koje se ulaže obavežu na borbu protiv korupcije ili ograničenja slobode medija, u suprotnosti sa ciljevima Brisela u regionu. Parlamentarci EU već su u nekoliko navrata upozoravali da se kineski projekti u zemljama zapadnog Balkana kose sa evropskim pravilima.

"Evropska unija sa zabrinutošću prati rastući kineski uticaj u Srbiji", kazala je nedavno predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (Von der Leyen), koja je rekla i da je Zapadni Balkan "deo Evrope, a ne stanica na novom Putu svile".

Pročitajte i ovo: Kina nastavlja sa projektima na Balkanu, u Srbiji, BiH i Crnoj Gori zadovoljni