Evropska komisija upozorila je u petak Bosnu i Hercegovinu da neriješena situacija migranata može imati utjecaja na težnje zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.
Peter Stano, glasnogovornik Evropske komisije za vanjske poslove, pozvao je bh. vlasti da hitno riješe krizu, nazvavši situaciju migranata u kampovima Lipa i Bira “neprihvatljivom”.
“Nemogućnost vlasti da provode odluke i ispunjavaju svoje obaveze negativno utiče na imidž Bosne i Hercegovine u međunarodnim okvirima, a mogla bi utjecati i na europske težnje zemlje”, rekao je Stano, saopšteno je iz Evropske komisije.
On je podsjetio da je šef EU-a za vanjsku politiku Josep Borrell u ponedjeljak 11.1. obavio telefonski razgovor s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom, tokom kojeg ga je podsjetio na međunarodne obaveze zemlje i na njene odgovornosti koje proizlaze iz njezinih težnji ka EU, te “jasno stavio do znanja da bi moglo biti posljedica ako Bosna i Hercegovina ne ispuni te zahtjeve”.
Pročitajte i ovo: Borrell razgovarao sa Dodikom o migrantskoj kriziStano je dodao kako je Borrell kritizirao loše uvjete u kampu Lipa i sveukupno loše upravljanje migracijama. Europska komisija odlučila je prošle sedmice migrantima poslati 3,5 miliona eura humanitarne pomoći.
Pročitajte i ovo: EU donira dodatnih 25 miliona eura za upravljanje migracijama u BiHPrema procjenama EU-a, čak 1.700 migranata trenutno boravi bez odgovarajućeg skloništa u teškim zimskim uvjetima u Unsko-sanskom kantonu. Oko 900 njih je “zaglavilo” u nefunkcionalnom prihvatnom centru u Lipi koji je uništen u požaru u decembru.
Pročitajte i ovo: Ministarstvo: Novac za pomoć migrantima nije uplaćivan preko jedinstvenog računa BiHOd 2018. EU je poslala ukupno 13,8 miliona eura humanitarne pomoći Bosni i Hercegovini za smještaj tražilaca azila.
Pročitajte i ovo: Borrell: Budućnost BiH je evropska, ispunite preporuke Evropske komisijeEvropska komisija najavila je u septembru plan reforme migracijske i azilne politike Unije. Prijedlog se fokusira na povratak, provjere prije ulaska i partnerstva s trećim zemljama kako bi se spriječili migracijski tokovi.
Pročitajte i ovo: Plan EU za migracije i azil - obavezna solidarnost umesto obaveznih kvota