"Republika Srpska (RS) je viševjekovna ideja i težnja srpskog naroda da živi u svojoj državi slobodno, a ova generacija je očigledno imala istorijsku ulogu da tu ideju materijalizuje i taj san ostvari", istakao je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Povodom 9. januara Dana RS-a, Dodik je izjavio agenciji Srna da je proglašavanjem RS-a zaustavljeno kontinuirano urušavanje srpske nacionalne ideje, koje je na ovim prostorima prisutno od dolaska Turaka, preko Austrougara, komunista, pa sve do danas.
"RS je tog 9. januara 1992. samo dobila ime, ali ona je naš odgovor za sva stradanja, poniženja i omalovažavanja kojima su nas kao narod izlagali stotinama godina, pokušavajući da zatru našu nacionalnu i vjersku svijest, što su pokušali i 90-ih godina prošlog vijeka. Zato je RS najsjajniji biser srpske istorije, jer ništa se tako dugo, tako mučno i uz tolike žrtve nije stvaralo", istakao je Dodik.
U RS-u se 9. januar obilježava kao Dan RS-a, jer je na taj datum 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini (BiH), donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH. Bošnjaci i Hrvati na 9. januar gledaju kao na početak rata u BiH, te početak etničkog čišćenja i zločina nad nesrpskim stanovništvom.
Ustavni sud BiH je 2016. godine, po apelaciji tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, donio odluku prema kojoj je obilježavanje 9. januara kao dana manjeg bh. entiteta neustavno.
Pročitajte i ovo: Ustavni sud BiH osporio Zakon o Danu RSOdlukom je naloženo i brisanje spornih odredbi Zakona o praznicima RS-a, pa su vlasti RS u oktobru 2016. usvojile Zakon o Danu RS-a kako bi, kako je tada rečeno, implementirale odluku Ustavnog suda BiH. U Zakonu je, međutim potvrđen 9. januar kao Dan RS, ali se "obilježava i praznuje kao sekularni praznik i nema obavezujući karakter".
Dodik je za agenciju Srna naglasio da rasprave kada je nastala RS i uključivanje Ustavnog suda BiH u tu priču vidi kao „jed onih koji se ne mire što je uopšte stvorena, jer su otvorili polemiku o toliko očiglednim i neoborivim činjenicama“.
"Odluka Ustavnog suda BiH ne može da promijeni istoriju niti može da utiče na osjećanja ljudi u RS-u. Mi se već vozimo '9. januarom', živimo u ulicama '9. januara', mi naš Dan Republike živimo u realnom životu, i to se ne može istjerati nikakvim sudom. Mi svoje praznike poštujemo, ne zato što je tako propisao zakon, već zato što je to dan u kome su ispunjene naše viševjekovne želje da živimo slobodno i na svome, ne ugrožavajući bilo koga", istakao je Dodik.
Kao osnov za donošenje zakona o Danu RS-a vlastima je poslužio referendum u septembru 2016., na kojem je više od 99 odsto izašlih glasača, građana RS-a, na pitanje - "Da li podržavate da se 9. januar obilježava i slavi kao Dan Republike Srpske?" odgovorilo sa "Da".
Pročitajte i ovo: Republika Srpska ne može biti iznad državnog Ustavnog sudaU međuvremenu, još prije referenduma, Ustavni sud BiH odbio je zahtjev Narodne skupštine RS-a da se preispita njegova odluka o proglašenju neustavnim 9. januara kao Dana RS-a i donio privremenu mjeru kojom je zabranio provođenje referenduma. Ustavni sud BiH, poništio je i rezultate referenduma o Danu RS-a.