Sindikat ljekara FBiH: Nedopustivo kašnjenje vakcina protiv COVID-19

Nema više vremena za gubljenje kada se radi o procesu vakcinacije protiv COVID-19, upozorio je Sindikat doktora medicine i stomatologije Federacije BiH

Sindikat doktora medicine i stomatologije Federacije Bosne i Hercegovine (SSSDMiSFBiH) upozorio je u četvrtak, 7. januara nosioce izvršne i zakonodavne vlasti svih nivoa ‘da više nema vremena za gubljenje, kad se radi o procesu vakcinacije protiv oboljenja COVID-19’.

U saopštenju Sindikata navode kako će danas zatražiti hitan sastanak sa nadležnim entitetskim i kantonalnim ministrima zdravstva, da bi se ovaj problem prevazišao i ističu spremnost da, u okvirima svojih mogućnosti, materijalno doprinese nabavci vakcina za sve.

Iz Sindikata su poručili da će pokušati stupiti u kontakt direktno s proizvođačima koji imaju odobrenje Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) ili regulatornih agencija EU i SAD-a, u nastojanju da se postigne dogovor o interventnom uvozu vakcina.

“Svjesni smo činjenice da samostalno to ne možemo osigurati, ali i ovom prilikom apelujemo na državu, entitete i kantone da se uključe, da (u sinergiji sa Sindikatom doktora) osiguramo nabavku vakcina,“ navodi se u saopštenju.

Bosanskohercegovački entitet Republika Srpska, bi trebala primiti interventnu porudžbu ruske vakcine Sputnjik krajem idućeg mjeseca, potvrdio je direktor Instituta za javno zdravstvo RS-a Branislav Zeljković, u utorak 5. januara, na konferenciji za novinare.

Za razliku od Republike Srpske, u drugom bh. entitetu, Federaciji BiH (FBiH) ruska vakcina Sputnjik V se neće naći na tržištu.

„Federalno ministarstvo zdravstva nema zakonske mogućnosti za direktne pregovore s proizvođačima i nabavku vakcina tim putem, što uključuje i nabavku ruske vakcine“, navodi se u odgovoru na upit RSE iz Ministarstva zdravstva FBiH.

Da bi neka vakcina, pa i ona protiv COVID-a 19, bila stavljena u promet u BiH, neophodno je da je odobri Agencija za lijekove i medicinska sredstva.

Ukoliko Agencija odobri vakcinu, to znači da ta institucija posjeduje kompletnu dokumentaciju o proizvođaču, zastupniku proizvođača u BiH, podatke o odgovornoj osobi za stavljanje vakcine u promet, kao i kompletnu dokumentaciju kvaliteta vakcine, navodi se na zvaničnoj web stranici Agencije.

No, postoji i presedan, odnosno mogućnost interventnog uvoza vakcina. To podrazumijeva da vakcina može biti uvezena na osnovu odobrenja entitetskog ministarstva zdravstva (Federacije BiH i Republike Srpske) i u tom slučaju ne posjeduje dozvolu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

BiH nema državno ministarstvo zdravstva jer je ova oblast u nadležnosti entiteta (Federacija BiH i Republika Srpska), i Brčko distrikta (posebna administrativna jedinica), odnosno deset kantona na nivou Federacije BiH.

„Kao doktori, ali i u ime svih zdravstvenih radnika, poručujemo da su nam hitno potrebna snažna oruđa za borbu. Najsnažnije koje imamo je vakcina. Upravo vakcina znači život, vraćanje u normalnost”, dodaje se.

Iz sindikata upozoravaju da je proces vakcinacije počeo u cijelom svijetu i regiji, dok “država BiH, kao ni njeni entiteti praktično nemaju do kraja izrađen ni plan vakcinacije“.

„Ono što nas plaši je nedopustivo kašnjenje u nabavci vakcina. Nijedan izgovor, koji ovih dana slušamo od kantonalnih i entitetskih vlada, nije opravdan. Nema opravdanja za nečinjenje, predaju i malodušnost”, naglašavaju.

Iz Bosne i Hercegovine do sada su upućene dvije porudžbine za vakcine protiv korona virusa.

Ministarstvo civilnih poslova BiH je naručilo 1.230.000 doza cjepiva kroz COVAX mehanizam, za 20 posto populacije putem Globalnog saveza za vakcine (GAVI). Iskazana je i potreba entiteta za 892.000 doza u okviru EU mehanizma nabavke.

Druga porudžbina odnosi se na nabavku vakcina Sputnjik V, koje je Republika Srpska uputila ka Rusiji. Ova vakcina je u Rusiji registrovana u avgustu 2020.godine, ali još je nije potvrdila Svjetska zdravstvena organizacija, niti Evropska agencija za lijekove (EMA).

Zaključno sa 6. januarom, evidentirano je 760 novozaraženih korona virusom, dok je od posljedica zaraze preminulo 26 osoba. Ukupno, od početka pandemije, u BiH od COVID-a 19 umrlo je više od 4.000 osoba.