Nekoliko stotina članova Udruženja radnika na internetu održalo je protest 30. decembra ispred zgrade Ministarstva finansija i Vlade Srbije, zbog toga što je Poreska uprava poslala više od 2.000 "zahteva za kontrolu" onima koji zarađuju tim radom.
Okupljeni su nosili transparente na kojima je, između ostalog, pisalo “Dužničko ropstvo za našu decu”, “Ne uništavajte frilensere”, “Centar korupcije je vlada”, “Porez – da. Harač – ne”.
Kako javlja agencija Beta, predsednik Udruženja Miran Pogačar izjavio je da poreska uprava, zajedno s državom, "sprovodi organizovanu, ozakonjenu pljačku radnog naroda".
"Niko nije imao nameru da izbegava poreze, a to što se država sada setila da naplaćuje poreze šest godina unazad, to je opšta državna pljačka", rekao je on.
Pogačar je zahtevao da počnu pregovori s nadležnim vlastima da bi se regulisalo pitanje oporezivanja radnika na internetu, i da "prestane hajka na njih".
Dodao je da se zakoni moraju menjati, a da to što država nije sprovodila postojeće, znači da "nije bila odgovorna prema sebi".
Pogačar je najavio novo okupljanje ispred Skupštine Srbije za 15 dana, ukoliko ne počnu da se rešavaju njihovi problemi.
Okupljeni su na kratko blokirali raskrsnicu Ulice kneza Miloša i Nemanjine, ali su se na apel organizatora povukli u Nemanjinu kako bi Ulica kneza Miloša bila otvorena za saobraćaj.
Poreska uprava je u 13. oktobra saopštila da je na osnovu raspoloživih podataka o uplatama iz inostranstva i poređenjem tih podataka sa podnetim poreskim prijavama o obračunatom i plaćenom porezu samooporezivanjem i pripadajućim doprinosima, ustanovila visoku stopu nepoštovanja poreskih propisa, te da je identifikovala ta fizička lica.
Kako se navodi u tom saopštenju, reč je o prihodima koji se ostvaruju “po osnovu pružanja raznih vrsta usluga, a najčešće su to usluge razvoja softvera, prevođenja, držanja časova stranih jezika, promocije, grafičkog dizajna, kao i kod fizičkih lica koja prihode ostvaruju na društvenim mrežama, posredstvom internet klađenja i slično.
Vaš browser nepodržava HTML5
Poreska uprava je uputila poziv ljudima koji na taj način ostvaruju prihode da obračunaju porez i doprinose sa pripadajućom kamatom i izmire svoje zakonske obaveze, kako bi izbegli prekršajnu odgovornost.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je 28. oktobra da je spreman za dogovor sa frilesnerima i svima onima koji zarađuju novac u inostranstvu a žive u Srbiji o plaćanju poreza, ali je poručio da poprez za prethodni period mora da bude plaćen.