Skupština Srbije usvojila zaključke o Izveštaju Evropske komisije

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su zaključke o Izveštaju Evropske komisije (EK) o napretku Srbije za 2020. godinu i time završili redovno jesenje zasedanje.

To je prvi put da se Izveštaj EK razmatra pred nacionalnim parlamentom.

U predlogu zaključka koji je predsedniku parlamenta podnelo 15 poslanika, Skupština Srbije konstatovala je preporuke Evropske komisije i "pozdravila napore Vlade Srbije preduzete u cilju ispunjavanja kriterijuma za članstvo u EU".

Navedeno je i da će parlament "ostati aktivno uključen u drugu fazu međustranačkog dijaloga", uz posredovanje Evropske unije, radi postizanja međupartijskog i društvenog konsenzusa o pristupanju EU.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je dan ranije u parlamentu da je vlada koju vodi proevropska i da evropske integracije ostaju strateški prioritet Srbije, ali i da, po njenom mišljenju, sam pristup Evropskoj uniji zavisi pre svega od zemalja članica.

Brnabić je ponovila da evropske integracije počivaju na tri stuba - ekonomskim reformana, reformi javne uprave i vladavini prava.

Ona je zahvalila na inicijativi da se o izveštaju EK diskutuje pred poslanicima i dodala da će diskusija u plenumu o izveštaju EK o Srbiji postati redovna praksa.

Pročitajte i ovo: Srbija i EU: Učinjeno i propušteno u 2020.

Premijerka je tokom rasprave u ponedeljak, 28. decembra, o predloženim zaključcima na Izveštaj Evropske komisije za 2020. godinu navela da je osim zakona i strategija koje treba doneti, važnije "suštinski menjati stvari".

"Da li će i kada Srbija postati članica EU, na kraju krajeva zavisi isključivo od volje i političke spremnosti država članica EU, ali naš posao je da se reforme koje implementiramo na evropskom putu odražavaju na kvalitet građana Srbije", poručila je Brnabić.

Poslanik opozicione Stranke demokratske akcije Sandžaka Enis Imamović izjavio je da predstavnici te partije neće podržati predložene zaključke o ovogodišnjem Izveštaju Evropske komisije o Srbiji, jer ti zaključci „ne uvažavaju suštinske kritike“ u vezi sa napretkom Beograda ka Evropskoj uniji.

Šta sadrži Izveštaj EK o Srbiji?

U redovnom godišnjem izveštaju o napretku država Zapadnog Balkana u pregovorima sa Evropskom unijom, objavljenom 6. oktobra, navedeno je da Srbija nije ostvarila napredak u reformi pravosuđa i stanju u medijima i da političku situaciju u državi karakteriše odsustvo održive opozicije u parlamentu što ne pogoduje političkom pluralizmu.

U izveštaju piše i da "Srbija treba da uveća napore i pojača sprečavanje i suzbijanje korupcije".

"Srbija treba da uloži dalje značajne napore i da doprinese postizanju sveobuhvatnog pravno obavezujućeg sporazuma sa Kosovom", naglašava se u izveštaju.

Navedeno je da je Srbija u 2019. godini uskladila 60 odsto spoljnopolitičkih stavova EU i da treba da pojača napore "kako bi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku uskladila sa politikom Evropske unije do pristupanja".