MMF: Pregovori o novom aranžmanu s BiH okončani bez dogovora

Tim stručnjaka Međunardonog monetarnog fonda (MMF), pod vodstvom Martina Petria, zaključio je razgovore u sklopu konsultacija sa Bosnom i Hercegovinom (BiH) prema članu IV Statuta MMF-a za 2020. godinu bez postignutog dogovora o novom trogodišnjem proširenom aranažmanu, saopšteno je u ponedeljak 21. decembra iz MMF-a.

Virtualni pregovori o novom kreditnom aranžmanu od 1,5 milijardi KM (oko 750 miliona eura) namjenjenom za ublažavanje posljedica pandemije korona virusa i podršku budžetima vođeni su od 19. oktobra do 18. decembra.

„Dogovor sa vlastima u BiH o novom trogodišnjem proširenom aranžmanu još nije postignut zbog nedostatka konsenzusa u vezi reformi koje bi trebale biti dio programa,“ saopšteno je iz MMF-a.

Pročitajte i ovo: BiH i dalje bez dogovora oko aranžmana s MMF-om


Iz MMF su dodali da su potrebni dalji razgovori o određenim reformama koje bi ojačale potencijal BiH za rast unapređenjem njenog ekonomskog upravljanja, integriranjem ekonomije i poboljšanjem finansijske stabilnosti i da MMF podržava napore BIH u borbi protiv pandemije COVID-19 i planirane fiskalne politike za 2021. godinu.

Pročitajte i ovo: Pregovori s MMF o kreditnom zaduženju Bosne i Hercegovine


“Ekonomija BiH trpi značajne posljedice zbog pandemije COVID-19. Nakon povećanja obima aktivnosti ljetos, kada je izgledalo da je širenje virusa pod kontrolom, novi val infekcija u BiH i širom Evrope doveo je do nove neizvjesnosti i prisilio vlasti da ponovo uvedu mjere da bi zaustavile širenje zaraze,“ naveo je Martin Petri u saopštenju.

MMF procjenjuje da će se BiH ekonomija smanjiti za 5,5 posto ove godine, što predstavlja odraz utjecaja pandemije na turizam, ugostiteljstvo, transport i proizvodnju, između ostalog.

Pročitajte i ovo: Centralna banka BiH: Pad ekonomske aktivnosti u 2020. godini

Za 2021. godinu predviđa se oporavak ekonomskih aktivnosti za 4 posto ukoliko vlasti budu u stanju održati makroekonomsku stabilnost i ograničiti zdravstvene rizike, i uz pretpostavku da će vakcina biti široko dostupna u drugoj polovini godine.

“Vlasti su reagirale brzo i efikasno da bi zaustavile širenje zaraze i uvele su mjere podrške zdravstvenom sistemu. U prethodnim godinama se akumulirao određeni fiskalni prostor, što je pomoglo u ovim naporima i omogućilo vlastima da daju podršku građanima i firmama tokom krize,“ navodi se u saopštenju.

U finansijskom sektoru, moratorij na otplatu kredita je pružio olakšanje dužnicima. Aranžman valutnog odbora i dalje pruža podršku stabilnosti finansijskog sistema.

MMF je dao podršku ovim politikama u vidu Instrumenta za brzo finansiranje u iznosu od 333 miliona eura, koji su doznačeni u aprilu/travnju 2020. godine.

“Misija MMF-a je razgovarala sa vlastima o mogućnostima pružanja dodatne podrške putem novog programa, koji bi BiH pomogao da se bolje izbori sa krizom izazvanom COVID-19. U tom kontekstu, MMF bi mogao obezbijediti finansiranje za dodatnu potrošnju za podršku zdravstvenom sistemu, firmama i domaćinstvima, i za podršku najugroženijima,“ dodae se u saopštenju.

Programom je predviđena dodatna potrošnja na zdravstvenu zaštitu, subvencioniranje plata i pomoć nezaposlenima, kao i podrška fondovima za kreditne garancije da bi se proširilo kreditiranje banaka prema firmama koje imaju problema sa nedostatkom sredstava.

“Misija MMF-a podržava planove vlasti u vezi budžeta za narednu godinu, koji će pomoći oporavku ekonomije“.

U dvije oblasti, razgovori još uvijek nisu finalizirani, kažu iz MMF.

„Prvo, za potrebe unapređenja jedinstvenog ekonomskog prostora, potrebne su reforme u pogledu digitalizacije, stvaranja jedinstvenog energetskog tržišta i promoviranja kreditne ekspanzije uključujući i putem bolje naplate potraživanja;“ navode u saopštenju.

„Drugo, da bi se ojačao okvir za finansijsku stabilnost, potrebno je uspostavljanje fonda za restrukturiranje banaka i jačanje saradnje između entitetskog i državnog nivoa u pogledu predviđanja i upravljanja potencijalnim finansijskim krizama“.