U posljednjim danima pregovora sa Velikom Britanijom oko finalnog izlaska iz Unije, iz Evropske unije je saopšteno da sada postoji jasan, iako sužen put, o postizanju sporazuma o trgovinskom sporazumu.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen rekla je da vidi jasan napredak u pregovorima održanim u Briselu, rekavši da je “dobra vijest što smo našli put naprijed u većini pitanja”, prenosi AP.
Ona je također potvrdila da su glavne prepreke svedene samo na dvije - pošteno tržišno natjecanje unutar EU tržišta i prava ribolova za EU brodove u vodama Velike Britanije.
Pročitajte i ovo: London i Brisel produžili rok za postizanje sporazumaIako je rekla da je put za pregovore “veoma sužen” dodala je: “Mogu vam reći da postoji put do sporazuma”.
Von der Leyen je Evropskom parlamentu, koji treba da odobri bilo koji postignuti sporazum, da je sporazum blizu, ali u isto vrijeme daleko.
Sa druge strane britanski premijer Boris Johnson rekao je da bi mogao biti postignut dobar trgovinski dogovor sa Unijom, ali da blok zna šta su britanske granice u pregovorima.
“Moramo se osigurati da imamo kontrolu nad našim zakonima i kontrolu nad našim vodama, i postoji dobar dogovor koji može da se postigne”, rekao je Johnson, prenosi Reuters.
Velika Britanija je u januaru ove godine zvanično napustila Evropsku uniju, no do kraja ove godine ostaje u prelaznom periodu u kojem održavaju sve trgovinske veze sa Unijom. Postojeći pregovori bave se novim trgovinskim vezama koje treba da nastupe između dvije strane od 1. januara naredne godine.
“Rok nas dovodi u veoma težak položaj” rekla je von der Leyen.
Pročitajte i ovo: Ističe vreme za dogovor EU i Velike BritanijePregovori između Velike Britanije i Unije u zastoju su već devet mjeseci, a pogoršani su činjenicom da je iz Britanije ranije ove godine stigla poruka da možda neće poštovati ugovor o povlačenju kojeg su potpisali sa EU a koji je doveo do njihovog izlaska iz bloka.
Obje strane se također spremaju za mogućnost konačnog izlaska bez dogovora, što bi dovelo do većih trošaka, kontrole i birokratije procesu koji će u najmanju ruku biti ogroman, jer će se uvoditi carinske i standardne kontrole takogdje ranije nisu postojale.
EU je spremna prihvatiti britansku trgovinu bez carina ili kvota, ali jedino ako Velika Britanija poštuje pravila i propise koji su napravili jedinstveno tržište EU od 450 miliona potrošača tako uspješnim.
Pročitajte i ovo: Brexit: Trgovinski sporazum neizvjestan, postignut dogovor o irskoj graniciJohnson je sa druge strane rekao da ne želi da britanske kompanije budu podređene ograničenjima Unije, posebno ako se sa vremenom budu pooštravali.
Dok je postignut napredak u pitanjima državne pomoći i poslovnih standarda, nastavljena su neslaganja u oblasti ribarstva i EU pristupom britanskim vodama u zamjenu za britanski izvoz morskih plodova u EU.
Za Borisa Johnsona, britanskog premijera, kontrola nad vodama i ribarstvom su ključni zahtjevi.