Vrata NATO-a otvorena za Bosnu i Hercegovinu, poručeno u Sarajevu

Parlamentarna skupština BiH 16 decembra 2020.

Parlamentarna skupština BiH 16 decembra 2020.

Vrata Sjevernoatlanskog saveza (NATO-a) ostaju otvorena za Bosnu i Hercegovinu (BiH), ali odluka o punopravnom članstvu je na političkim liderima u ovoj državi, rekao je brigadni general Eric Folkestad, komandant NATO Štaba u Sarajevu, 16. decembra.

Folkestad je učestvovao na konferenciji koja se bavila pitanjem šta dalje kada je riječ o euroatlanskim integracijama, koju je organizovala Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini NATO-a.

Asim Sarajlić, predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Parlamentarnoj skupštini NATO-a, je izjavio kako je Bosna i Hercegovina na NATO putu.

“Zato mislim da je naš put neupitan, da je naša budućnost vrlo izvjesna u NATO-u, ali tome moraju prethoditi krupne promjene. Nema prisile, to će biti odluka svih građana BiH, kakvu budućnost žele”, rekao je Sarajlić.

Pročitajte i ovo: Devet saplitanja BiH o plan za NATO

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine 19. novembra 2019.godine donijelo je odluku o prihvaćanju dokumenta nazvanog Program reformi koji je trebao značiti nastavak BiH prema čvršćoj integraciji u Sjevernoatlantski savez (NATO). Program reformi odbrane BiH obuhvata planirane reforme države u nekoliko oblasti, prije svega političkoj, sigurnosnoj, pravnoj i odbrambenoj.

Obaveze bi, prema Programu reformi i prema Zakonu o obrani BiH, trebale ispunjavati “Parlamentarna skupština BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, te svi subjekti odbrane u okviru vlastite ustavne i zakonske nadležnosti”.

U budžetu za 2020. godinu za Oružane snage BiH je namijenjeno oko 140 miliona eura i taj novac se uglavnom troši na plaće, smještaj i putne troškove vojnika Oružanih snaga i uposlenika Ministarstva obrane, te “tekuće troškove”, poput goriva, loživog ulja za zagrijavanje kasarni i slično.

Pročitajte i ovo: Koliko je BiH daleko od članstva u NATO-u?

U budžetu za 2020. nisu planirana sredstva za opremanje i modernizaciju Oružanih snaga BiH. Što se tiče komisije za saradnju sa NATO-om, čije je formiranje predviđeno Programom reformi, ona još uvijek nije formirana.

“Još se nismo usaglasili oko imena komisije”, izjavio je nakon konferencije u Sarajevu, 16. decembra, Asim Sarajlić.

Trenutno Bosna i Hercegovina učestvuje u Akcijskom planu za članstvo (MAP) i jedina je država u tom statusu, nakon što su u članstvo primljene Sjeverna Makedonija u martu 2020. godine i Crna Gora u junu 2017.