Generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejesus (Ghebreyesus) obećao je danas da će organizacija učiniti sve da pronađe poreklo korona virusa i odbacio optužbe da je agencija UN suviše blagonaklona prema Kini gde se prvo pojavio virus.
"Želimo da saznamo poreklo (virusa) i učinićemo sve da tog saznanja dođemo", rekao je Gebrejesus i izrazio nadu da će međunarodni stručni tim uskoro posetiti kinesku provinciju Vuhan koja se smatra "kolevkom pandemije" korona virusa.
"Nema ništa da se krije. Stav SZO je veoma, veoma jasan. Treba da saznamo poreklo tog virusa jer može pomoći u sprečavanju budućih epidemija", rekao je Gebrejesus i dodao da je u pitanju tehničko pitanje koji su neki politizovali.
SAD koje su u svetu najviše pogođene pandemijom korona virusa sa više od 262.000 mrtvih otvoreno su optužile Kinu da krije neke podatke, a SZO da se povinovala zahtevima vlasti u Pekingu. Druge zemlje, koje su iznele manje kritika, ipak sumnjaju da Peking usporava proces otkrivanja detalja o korona virusa.
Drugi kritičari su izrazili zabritnutost da je Svetska zdravstvena organizacija dozvolila Kini da diktira uslove za vođenje međunarodne istrage o poreklu virusa, koji se pojavio prvi put u Vuhanu krajem prošle godine, podseća AFP.
Međunarodni stručni tim od desetak naučnika će imati zadatak da otkrije poreklo virusa i sazna kako se preneo na čoveka. Taj tim do sada nije mogao da poseti Kinu odakle je epidemija korona virusa krenula krajem 2019.
Iako naučnici veruju da je virus potekao od slepog miša, za sada se ne zna koja je životinja bila posrednik i dovela do prenosa virusa na čoveka.
SZO mesecima priprema slanje tima međunarodnih eksperata, uključujući epidemiologe i stručnjake za životinje, u Kinu da bi pomogli u istrazi porekla virusa.
Prethodnica ovog tima poslata je u julu u Peking da pripremi teren za dolazak ostalih međunarodnih eksperata.
Međutim, ostaje nejasno kada će to biti moguće.
Prošle sedmice, direktor SZO za vanredne situacije Majkl Rajan (Michael Ryan) je izjavio da se nada će međunarodni tim biti poslat u Vuhan "što je pre moguće".
U međuvremenu, Tedros je odbacio u ponedeljak kritike da je istraga netransparentna, navodeći da će su javnosti poznata imena članova tima i uslovi pod kojima će delovati.
Inače, Rajan je upozorio da preti rizik od nove pandemije ako se ne izvuku pouke iz ove krize.
"Ako ponovimo greške kao posle SARS-a, virusa H5N1, pandemije H1N1, ako i dalje budemo ignorisali šta u stvarnosti mogu da urade novi i opasni patogeni našoj civilizaciji, onda ćemo verovatno iskusiti isto ili još gore tokom naših života", rekao je on.
Od izbijanja pandemije korona virusa, umrlo je više od 1,46 miliona ljudi širom sveta a zaraženo skoro 63 miliona.