Ministarstvo spoljnih poslova Srbije saopštilo je 28. novembra da je, proglasilo ambasadora Crne Gore u Srbiji, Tarzana Miloševića, personom non grata, kao odgovor na potez te zemlje da ambasadora Srbije proglasi nepoželjnim u Crnoj Gori.
"Povodom proglašenja ambasadora Republike Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića personom non grata, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije postupilo je na recipročan način", navodi se u saopštenju ministarstva.
Od ambasadora Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića zatraženo je da napusti Crnu Goru, saopšteno je u kasno popodne 28. novembra iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP).
"Nakon dužeg i kontinuiranog miješanja u unutrašnje stvari Crne Gore, ponašanja i izjava nespojivih sa uobičajnim prihvatljivim standardima obavljanja diplomatske funkcije, nakon više usmenih i pisanih upozorenja na neprihvatljivost ovakvog ponašanja, ambasador je nelegitimnu Podgoričku skupštinu 1918. nazvao 'oslobođenjem' i 'slobodnom voljom crnogorskog naroda'", kaže se u obrazloženju MVP.
Ambasador Srbije u Crnoj Gori je dan ranije, 27. novembra, na izložbi dokumenata pod nazivom "Parlamentarizam u Crnoj Gori i dani ujedinjenja" rekao da je Mojkovačka bitka "kao primjer hristolike žrtve za svog bližnjeg i za slobodu bila uvod u oslobođenje Crne Gore i Podgoričku skupštinu - kao slobodan izraz narodne volje za ujedinjenje sa bratskom Srbijom".
Mojakovačka bitka odigrala se januara 1916. godine, dve godine po početku Prvog svjetskog rata. Crnogroska vojska se u blizini ovog grada u Crnoj Gori sukobila sa austrougarskom armijom, te obezbjedila povlačenje srpske vojske koja se pred ofanzivom Austro-Ugarske kretala iz Srbije ka Jadranskom moru.
Potezom na izložbi dokumenata o ovom istorijskom događaju Božoviće je, ocjenjuju crnogorskom MVP, unizio Skupštinu Crne Gore koja je 29. novembra 2018. usvojila Rezoluciju o poništenju odluka Podgoričke skupštine, kojima je ukinut dotadašnji suverenitet Crne Gore.
Odlukom Podgoričke skupštine iz 1918. godine Crna Gora je prisjedinjena Kraljevini Srbiji, a kralj Nikola Petrović Njegoš je nasilno detronizovan.
MVP je o svemu obavijestilo Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, a Božoviću će nota biti naknadno uručena, navode u saopštenju.
Lideri Demokratskog fronta osudili potez MVP-a
Potez Ministarstva vanjskih poslova pokazuje stepen očajanja u kom se odlazeći režim nalazi, napisao je jedan od lidera koalicije Demokratski front (DF) Andrija Mandić, dok je Milan Knežević poručio da protjerivanje ambasadora Božovića „samo zato što je saopštio istinu, predstavlja poslednji trzaj antisrpske politike odlazećeg režima“ .
Portparol DPS: Očekivana odluka
Portparol Demoratske partije socijalista (DPS) Miloš Nikolić objavio je na Tviteru da je očekivana odluka MVP-a o proglašenju ambasadora Srbije Vladimira Božovića personom non grata.
“Odluka je donesena nakon više opomena poslije kojih je Božović nastavio da se miješa u unutrašnje stvari i omalovažava državu Crnu Goru”, napisao je Nikolić.
Od januara dva razgovora u MVP
Ambasador Srbije u Crnoj Gori Vladimir Božović je i 11. novembra bio na razgovor u Ministarstvo vanjskih poslova (MVP).
Naime, nakon najave da će ambasador Božović položiti vijenac na Spomen ploču ispred Starog grada Budve, MVP ga je pozvao na razgovor gdje mu je predočeno da je najavljeni čin neprihvatljiv jer predstavlja grubo falsifikovanje istorije i miješanje u unutrašnja pitanja Crne Gore, saopštili su iz Ministarstva.
Božoviću je tokom razgovora skrenuta pažnja na istorijske činjenice, da je Budva već bila oslobođena prije nego što je srpska vojska ušla u ovaj grad , podsjetivši ga da je Crna Gora 1918. okupirana od iste te vojske, kojom prilikom je ostala bez države i dinastije.
“Ambasador je obaviješten da Crna Gora ne može dozvoliti ovakve pokušaje prekrajanja sopstvene istorije, jer bi u protivnom uslijedile neminovne diplomatske posljedice”, saopšteno je iz MVP 11. novembra.
Božović je nakon toga odustao od najavljene ceremonije.
Pročitajte i ovo: Ambasada Srbije u Crnoj Gori odustala od polaganja vijenca u BudviBožović je i 12. maja imao razgovor u MVP sa državnim sekretarom, ambasadorom Vladimirom Radulovićem nakon što je na Facebooku komentarisao emitovanje pjesme hrvatskog ekstremno desnog pjevača Marka Perkovića Thompsona na Radio-televiziji Crne Gore.
Radulović je reagovao na dio komentara Božovića koji se odnosio na poziv za utvrđivanje profesionalne i disciplinske odgovornosti novinara na Javnom servisu. Kako je rečeno Božoviću, to je bio neprimjeren gest, jer utvrđivanje odgovornosti ove vrste nije dio mandata ni ambasadora Srbije, ni ambasadora bilo koje druge zemlje, već pripada isključivo institucijama Crne Gore i njihovim nadležnim organima.
Evidentirano je i da je ambasador Srbije prisustvovao sahrani istoričara Vlada Jovićevića, iako je Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti propisalo da sahranama mogu prisustvovati članovi najuže porodice.
Ambasador Srbije u Crnoj Gori, Vladimir Božović, 28. janara ove godine, počeo je svoj ambasadorski mandat u Crnoj Gori predajom akreditivnih pisma predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću.