Ukinut pritvor osumnjičenima za ratne zločine u predmetu Milan Tupajić

Sud Bosne i Hercegovine

Sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje u predmetu Milan Tupajić i drugi, kojim se Miladinu Gaševiću, Momiru Kezunoviću, Branislavu Kezunoviću, Željku Gaševiću, Jadranku Šuki i Aleksi Gordiću, osumnjičenima za ratne zločine ukida pritvor te određuju mjere zabrane.

Utvrđene mjere podrazumjevaju zabranu napuštanja boravišta odnosno zabrana napuštanje općine Sokolac, a njihovo kretanje se ograničava na teritorij te općine.

Ovo boravište osumnjičeni ne mogu napustiti bez prethodnog odobrenja Suda BiH, izuzev ukoliko ga napuštaju da bi se pojavili u ovom predmetu po pozivu Suda ili Tužilaštva BiH.

Pročitajte i ovo: Nastavljena hapšenja zbog ratnog zločina na području Sokoca

Istovremeno, osumnjičeni ne mogu promijeniti prebivalište, odnosno boravište, bez prethodnog odobrenja Suda, što podrazumjeva zabranu putovanja te se osumnjičenima privremeno oduzimanju važeće putne isprave koje su dužni bez odlaganja (ukoliko ih posjeduju) predati Sudu ili predati dokaz o njihovom neposjedovanju, uz zabranu izdavanja novih.

Također, osumnjičenima se zabranjuje prelazak državne granice uz korištenje lične karte, kao i sastajanje s određenim osobama te međusobno sastajanje i sastajanje s drugim osumnjičenima u ovom predmetu, a zabranjuje im se i sastajanje ili na bilo koji način kontaktiranje (posredno ili neposredno) sa svjedocima Tužilaštva uključujući i približavanje tim svjedocima na udaljenosti od 50 metara.

Osumnjičeni su dužni javljati se nadležnom državnom organu, odnosno javljati se tri puta sedmično u PS Sokolac, o čemu će PS pismeno redovno izvještavati Sud BiH.

Pročitajte i ovo: Milan Tupajić zbog nepoštovanja suda u Hag

Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za njima postoji potreba, a kontrola njihove opravdanosti vršit će se svaka dva mjeseca.

Miladin Gašević, Momir Kezunović, Branislav Kezunović, Željko Gašević, Jadranko Šuka i Aleksa Gordić osumnjičeni su za krivično djelo - zločini protiv čovječnosti, saopćeno je iz Suda BiH.

Devetorica osumnjičenih lišeni su slobode u koordiniranoj akciji SIPA-e, po nalogu tužitelja iz Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH u srijedu, 16. septembra, na području općine Sokolac.

Terete se za učestvovanje u udruženom zločinačkom pothvatu i nekadašnji su visoki dužnosnici Kriznog štaba Sokolac, vojske i policije, kao i izravni izvršitelji ubistva civila bošnjačke nacionalnosti iz sela Novoseoci, općina Sokolac, 1992. godine.

"Radi se o zločinu počinjenom dana 21./22. septembra 1992. godine, kada su pripadnici VRS, izvršili napad na navedeno selo, te odvajanje muškaraca od žena i djece. Muškarci su nakon toga vojnim kamionima transportirani na lokaciju smetljišta na Ivan Polju, gdje su brutalno ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja te zakopani na deponiji, dok su žene i djeca protjerani i transportovani na teritoriju Sarajeva", saopćeno je iz Tužilaštva BiH u srijedu.

Među ubijenim osobama, bilo je i maloljetnih dječaka, kao i jedna žena koja je ubijena prilikom napada na selo. Najmlađa žrtva imala je 14, a najstarija 82 godine.

Sve žrtve, osim posmrtnih ostataka jednog ubijenog civila, otkrivene su, ekshumirane i identificirane nakon rata te je u posmrtnim ostacima pronađeno čak 178 rana od metaka iz vatrenog oružja.

Nakon počinjenog zločina, minirana je i srušena džamija u Novoseocima, a ostaci džamije odvezeni su na smetljište i bačeni preko tijela ubijenih, naveli su ranije iz Tužilaštva BiH.