Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i premijerka Srbije Ana Brnabić potpisali su u petak 13. novembra u Banjaluci zajedničku izjavu o realizaciji projekta hidroenergetskog sistema "Gornja Drina".
Projektom je predviđena gradnja tri hidrocentrale u gornjem slivu rijeke Drine, Buk Bijela, Foča i Paunci.
Premijer Višković istakao je da je rok za izgradnju šest godina, te da realizacija može početi sa početkom građevinske sezone.
“U ovom momentu Republika Srpska ide sa 49 odsto vlasništva, a Srbija sa 51 odsto. To smo radili iz praktičnih razloga, da ne moramo prolaziti procedure javnih nabavki. Da smo išli na javne nabavke, ne bismo gradili još godinama”, rekao je Višković.
Pročitajte i ovo: Prekogranična ekološka borba za Taru se nastavlja u UNPredsjednica Vlade Srbije poručila je da će se 2021. godine “u punom intenzitetu vidjeti kako izgleda kada Srbija i Republika Srpska rade zajedno”.
“Imaćemo ova dva ogromna infrastrukturna projekta, strateški važna projekta. Jedan je Hidroelektrana Buk Bijela, koja je samo prva faza, a sve te tri hidroelektrane su investicija od 520 miliona evra. Drugi veliki projekat je Aerodrom Trebinje za koji smo mi već budžetirali rebalansom koji je juče usvojem u Narodnoj skupštini Srbije oko 3,6 miliijardi dinara ili oko 30 miliona evra”, rekla je Brnabić, nakon potpisivanja zajedničke izjave.
Potpisivanju zajedničke izjave Višković i Brnabić potpisali izjavu o gradnji tri zajedničke hidrocentralesu prisustvovali srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, te ministri u Vladi Republike Srpske kao i ambasador Srbije u BiH Aleksandar Đorđević.
Predviđeno je da hidroelektrana "Buk Bijela" u dijelu Bosne i Hercegovini, na teritoriji opštine Foča ima 93 megavata instalisane snage i da se akumulacija brane prostire jedanaest i po kilometara. Procijenjena vrijednost projekta je 194 miliona evra.
Elaborat o očekivanim troškovima, prihodima ili načinu realizacije projekta, kao ni studije opravdanosti te investicije nikada do sada nisu javno objavljen.
Investitor je javno preduzeće "HE Buk Bijela", koje je Elektroprivreda Republike Srpske osnovala u avgustu 2018. godine.
Početkom 2019. godine, nakon zajedničke sjednice Vlada Republike Srpske i Srbije, rečeno je da će dvije zemlje, pored zajedničke gradnje hidroelektrana "Foča" i "Paunci", graditi i hidroelektranu "Buk Bijela" ali javnosti nije prikazan nikakav zvaničan dokument osim te "najave".
Vlada Republike Srpske je 22. oktobra ove godine donijela odluku da Srbija postane većinski vlasnik zajedničkog preduzeća sa Republikom Srpskom koje ima koncesiju za izgradnju tri hidroelektrane na Drini.
Na potpisivanje Zajedničke izjave u vezi sa projektom Hidroenergetskog sistema “Gornja Drina” su saopštenjem reagovali u Stranci demokratske akcije, navodeći navodeći da to predstavlja grubi napad na suverenitet Bosne i Hercegovine.
Pročitajte i ovo: Tegeltija uputio EK listu prioritetnih infrastrukturnih projekata u BiHIzjava o HES „Gornja Drina“ temelji se na odredbama Zakona o unutarnjoj plovidbi RS kojima su sve rijeke u RS-u, uključujući Drinu, proglašene kao „unutrašnje vode RS“.
Riječ je, međutim, o nevažećim zakonskim odredbama budući da ih je Ustavni sud Bosne i Hercegovine svojom odlukom U-9-19 proglasio neustavnim i poništio, pojasnivši da rijeke predstavljaju imovinu kojom može raspolagati isključivo država.
"Činjenica da premijerka Srbije, uprkos navedenom, potpisuje protivpravnu izjavu o raspolaganju državnom imovinom Bosne i Hercegovine sa entitetskim premijerom kao neovlaštenim organom – predstavlja grubo nepoštivanje unutrašnjih ustavnih nadležnosti Bosne i Hercegovine i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma", poručili su iz SDA dodajući da Vlada Srbije može samo sa državnim vlastima Bosne i Hercegovine pregovarati i eventualno zaključiti sporazum o projektima na rijeci Drini.
Posjeta Brnabićeve dešava se samo dva dana pred održavanje lokalnih izbora u BiH 15. novembra.