Visoki zvaničnici za sigurnost SAD izbora kažu: 'Nema dokaza' da su izbori kompromitovani

Obrada glasova na američkim predsjedničkim izborima, 4. novembar, 2020.

Najviši američki savezni i državni službenici odgovorni za sigurnost izbora su u izjavi naveli da "nema dokaza" da su glasovi 3. novembra u bili ugroženi ili kompromitovani.

Izjava iz odjela kibernetičke sigurnosti i izbornih zvaničnika 12. novembra direktno odbacuje neutemeljene tvrdnje predsjednika Donalda Trumpa i nekih republikanaca da su prevare i izgubljeni birački listići doveli do pobjede demokratskog kandidata Joea Bidena na predsjedničkim izborima.

"Nema dokaza da je bilo koji sistem za glasanje izbrisao ili izgubio glasove, promijenio glasove ili je na bilo koji način kompromitovan", navodi se u izjavi koju je distribuiralo Odjeljenje za nacionalnu agenciju za kibernetsku sigurnost i sigurnost infrastrukture (CISA).

"Izbori 3. novembra bili su najsigurniji izbori u američkoj isotriji", navodi se u izjavi.

Među potpisnicima izjave takođe su uključeni predsjednici Nacionalne asocijacije državnih izbornih direktora i Nacionalne asocijacije državnih sekretara - koji vode izbore na nivou saveznih država - i izvršni odbor koordinacionog vijeća vlade i industrije koji uključuje dobavljače za svu glavnu opremu za glasanje.

Izjava je uslijedila nekoliko sati nakon što je Trump proslijedio neutemeljenu tvrdnju da je proizvođač opreme za obradu glasova "izbrisao" 2,7 miliona glasova širom zemlje i prebacio stotine hiljada njegovih glasova na Bidena u Pennsylvaniji i drugim saveznim državama u kojima je sadašnji predsjednik izgubio.

Pročitajte i ovo: Sigurnosni sistem protiv prevare na izborima u SAD

"Iako znamo da postoji mnogo neutemeljenih tvrdnji i prilika za pogrešne informacije o procesu naših izbora, uvjeravamo vas da imamo veliko povjerenje u sigurnost i integritet naših izbora, a trebali biste i vi. Kad imate pitanja, obratite se izbornim zvaničnicima kao glasovima od povjerenja koji administriraju izbore", rekli su najviši američki savezni i državni izborni zvaničnici u izjavi.

Otkako su glavne medijske kuće proglasile pobjedu na izborima za Bidena 7. novembra, Trump je krenuo u niz teških pravnih borbi za poništavanje rezultata, iako nije predočio dokaze o nepravilnostima koje bi mogle uticati na ishod i skeptičan prijem kod sudija koji su čuli mnogo tužbi iznesenih od strane Trumpovog izbornog štaba.

Pročitajte i ovo: Zašto mediji proglašavaju rezultate na izborima u SAD?

U međuvremenu, Reuters je izvijestio da bi Trump mogao otpustiti šefa CISA-e Chrisa Krebsa, koji je pokušao otkloniti dezinformacije o prevarama na glasanju.

Uz izvještavanje AFP-a, AP-a i Reutersa