NATO odobrava svemirski centar u Njemačkoj usred zabrinutosti zbog poteza Rusije i Kine

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a

Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a

Očekuje se da će se ministri odbrane NATO-a ove sedmice dogovoriti o uspostavljanju svemirskog centra na jugozapadu Njemačke usred zabrinutosti zbog onoga što zapadna vojna alijansa vidi kao sve agresivnije ponašanje Rusije i Kine.

Uoči dvodnevnog sastanka koji počinje 22. oktobra, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da će novi svemirski centar biti postavljen u Ramsteinu, vazdušnoj bazi blizu francuske granice, kako bi pomogao u upravljanju satelitskim komunikacijama i vojnim operacijama saveza širom svijeta.

"NATO se nastavlja prilagođavati u svim domenima, uključujući svemir, koji je svake godine sve prenapučeniji i konkurentniji. Neke države - uključujući Rusiju i Kinu - razvijaju sisteme koji bi mogli zaslijepiti, onesposobiti ili oboriti satelite", rekao je Stoltenberg.

Oko Zemlje kruži oko 2.000 satelita, od kojih više od polovine upravljaju članice NATO-a, što omogućava sve - od usluga mobilnih telefona do vremenskih prognoza.

Trenutno se najmanje 40 posto NATO-ovih komunikacija odigrava putem satelita.

"Svemir je presudan za našu sposobnost navigacije, komunikacije i otkrivanje lansiranja projektila. A brze, efikasne i sigurne satelitske komunikacije su vitalne za naše trupe", rekao je Stoltenberg, insistirajući da saveznički cilj nije "militarizacija svemira već podizanje svijest NATO-a o izazovima u svemiru i sposobnosti da se nosimo s njima".

U decembru su članice saveza prepoznale svemir kao peti domen operacija koji se mora braniti jednako efikasno kao u vazdušni prostor, kopno, more i cyber prostor.

Pročitajte i ovo: NATO između kritika i podrške američkih predsjedničkih kandidata

Očekuje se da će 22. oktobra i ministri odbrane NATO-a razgovarati o onome što je Stoltenberg nazvao "ruskim raketnim izazovom, koji raste po obimu i složenosti".

"Saveznici su se već dogovorili o uravnoteženom paketu političkih i vojnih mjera. U toku je rad na poboljšanju naše protivvazdušne i protivraketne odbrane kako bismo ojačali naše konvencionalne sposobnosti", rekao je.

Sjedinjene Države i Rusija još nisu zaključile sporazum o produženju svog posljednjeg velikog sporazuma o kontroli naoružanja, Novog START-a, koji treba ističe u februaru, naredne godine.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici optužili su Rusiju za kršenje sada već ugašenog Ugovora o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) između Moskve i Washingtona.

Washington je takođe jednostrano izašao iz Otvorenog neba, sporazuma koji dozvoljava Sjedinjenim Državama i Rusiji da izviđačke letove vrše preko teritorija drugih država.