Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva Bosne i Hercegovine je, zbog pogoršane epidemiološke situacije i ubrzanog širenja korona virusa, pozvao sve građane na maksimalan oprez, odgovorno ponašanje i striktno pridržavanje mjera lične zaštite.
"Imajući u vidu pogoršanje COVID-19 epidemiološke situacije na području Federacije BiH, a posebno u Kantonu Sarajevo, Hercegovačko-neretvanskom, Zapadnohercegovačkom, Kantonu 10 i Bosanskopodrinjskom kantonu, te tendencije rasta broja oboljelih u svim kantonima, pozivamo građane da se dosljedno pridržavaju mjera lične zaštite i preporuka Kriznog štaba", saopšteno je iz ove institucije prenosi Fena.
Pročitajte i ovo: Rekordnih 728 novozaraženih korona virusom u BiH, 20 osoba preminuloPosebno podsjećaju na mjere lične zaštite kojih se svi građani striktno trebaju pridržavati: nošenje zaštitne maske, držanje distance od dva metra od drugih ljudi, redovno pranje ruku, provjetravanje prostorija, izbjegavanje okupljanja i mjesta gdje se okuplja veći broj ljudi, te smanjenje društvenih kontakata s drugim ljudima.
Zbog novonastale epidemiološke situacije koja se pogoršava, Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva je danas donio i nove preporuke.
Svim pravnim subjektima na području FBiH preporučuje se da, shodno radnim procesima i zadacima koje obavljaju, omoguće klizno radno vrijeme i rad od kuće, gdje god je to moguće.
Preporučuje se online model odvijanja redovne nastave u svim obrazovnim institucijama na području FBiH gdje god je to moguće, odnosno gdje postoje uvjeti - informatičko-komunikacijske tehnologija, za implementaciju online modela.
Roditeljima se preporučuje da obustave pohađanje vannastavnih aktivnosti svoje djece, te da izbjegavaju slična okupljanja, posebno u zatvorenom prostoru.
Stanovništvu na području Federacije BiH preporučuje se da izbjegavaju javna i privatna okupljanja i ograniče svoja kretanja, a osobama starije životne dobi, naročito onima sa hroničnim bolestima, da izbjegavaju bespotrebna kretanja i korištenje javnog prijevoza, te da redovito koriste zaštitnu opremu.
U slučaju prijeke potrebe za kretanjem, osobama starije životne dobi se preporučuje da to bude u periodu od 11.00 do 13.00 sati.
Također, osobama starije životne dobi preporučeno je da maksimalno reduciraju odlaske u ordinacije kod obiteljskog liječnika i u bolnice, ukoliko im nije prijeko potrebna zdravstvena skrb, te da najprije kontaktiraju telefonom obiteljskog liječnika, ukoliko je osobi ove dobi potreban recept ili liječnički savjet.
U slučaju pojave nekih od simptoma kao što su: povišena temperatura, kašalj, gubitak mirisa ili okusa, preporučuje se osobama sa simptomima, kao i članovima njihovog kućanstva da ostanu kući, te se telefonski jave nadležnom liječniku kako bi dobili daljnje upute.
Pratite:
"Svi zajedno se moramo pridržavati propisanih mjera, jer u protivnom može doći do do daljnje eskalacije zdravstvene krize, odnosno ugrožavanja života i zdravlja ljudi, ali i ogromnih ekonomskih i društvenih posljedica", navodi se u saopćenju Federalnog ministarstva zdravstva.
U Bosni i Hercegovini je u posljednja 24 sata zabilježeno rekordnih 728 novozaraženih, dok je 20 osoba preminulo.