Brod "LNG Croatia", koji će kao plutajući dok, odnosno plutajuća jedinica za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU brod) biti jedan od glavnih elemenata novog terminala za ukapljeni prirodni plin (LNG) u Omišlju na otoku Krku, doplovio je u utorak ujutro u Riječki zaljev.
Brod je na sidrištu ispred riječke luke, gdje će biti obrađena potrebna
dokumentacija i pripreme za privez, doznaje se iz tvrtke LNG Hrvatska, a prenosi „Glas Istre“.
Nakon toga, brod će u srijedu uploviti u riječko brodogradilište Viktor Lenac, u kojemu će biti obavljena dodatna ispitivanja broda.
Direktor LNG Hrvatske Hrvoja Krhen izjavio je medijima da će "LNG Croatia" u početku prosinca biti smješten i pušten u probni rad na LNG terminalu u Omišlju, a od 1. siječnja 2021. godine, bit će - kako je ranije i najavljeno - u komercijalnoj upotrebi. Na njemu će se ukapljeni plin iz tankera pretvarati u plin i upućivati preko cjevovoda do krajnjih
korisnika.
Na brodu je sada 28 ljudi, a kada bude u pogonu zapošljavat će oko 60 ljudi, koji će se izmjenjivati u tri posade, prema postojećim standardima.
Prema podacima iz tvrtke LNG Hrvatska, odabrani FSRU brod ima kapacitet spremnika od 140.000 prostornih metara, s nominalnom kapacitetom regasifikacije ukapljenog prirodnog plina od 300.000 prostornih metara prirodnog plina/sat, što na godišnjoj razini daje kapacitet od 2,6 milijardi prostornih metara plina.
Uz to, na LNG terminal će uz ovaj brod moći pristati brodovi za prijevoz ukapljenog plina kapaciteta od 3.500 do 265.000 prostornih metara plina.
Pročitajte i ovo: Za financiranje prve faze LNG terminala za plin na Krku 234 milijuna euraProjekt izgradnje LNG terminala u Omišlju, vrijedan 233,6 milijuna eura, je od strateškog interesa Republike Hrvatske, a omogućit će diversifikaciju dobave energenata i sigurnost opskrbe prirodnim plinom i potaknuti konkurentnost na tržištu. Europska komisija je za njegovu izgradnju dodijelila bespovratnih 101,4 milijuna eura, budući da je projekt LNG terminala uvršten na listu projekata od zajedničkog interesa Europske komisije.
Sav slobodni kapacitet terminala zakupljen je za iduće tri godine, a do 2027. više od 80 posto.
Postojeći LNG tanker „Golar Viking“ je norveška tvrtka „Golar Power“ preuredila u FSRU brod u jednom brodogradilištu nedaleko Šangaja, otkuda je on 20. rujna krenuo prema Hrvatskoj. Vrijednost posla bila je 159.6 milijuna eura.